Raport: ponad 80 proc. Polaków korzysta z internetu. Najczęściej przez smartfona

2019-07-03, 16:26

Raport: ponad 80 proc. Polaków korzysta z internetu. Najczęściej przez smartfona
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał ponad 50 mln zł kary dla Polkomtelu.Foto: pixabay

Ponad 80 procent Polaków korzysta z Internetu, a niemal 90 procent z nich sądzi, że dzięki dostępowi do sieci życie jest łatwiejsze - wynika z raportu przygotowanego przez ministerstwo cyfryzacji.

Posłuchaj

Ponad 80 procent Polaków korzysta z Internetu, a niemal 90 procent z nich sądzi, że dzięki dostępowi do sieci życie jest łatwiejsze - wynika z raportu przygotowanego przez ministerstwo cyfryzacji./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Resort przedstawił dane dotyczące użytkowników sieci w Polsce na podstawie badania, które przeprowadził Kantar Polska na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji.

Rośnie wykorzystanie internetu do załatwiania spraw urzędowych

Choć wciąż podstawowym celem korzystania z internetu jest komunikacja i rozrywka, to przybywa osób, które za pomocą sieci rejestrują narodziny dziecka, składają wniosek o dowód osobistego i korzystają z usługi meldunkowej.

Tylko co piąty internauta (20%) wykorzystuje Internet wyłącznie w celach służbowych.

- O tym, że Polacy coraz chętniej korzystają z Internetu, a przede wszystkim z e-usług, przekonujemy się na co dzień. Najlepszy dowód to liczby. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach tego roku ponad 1 250 000 Polaków założyło Profil Zaufany. To dotychczasowy rekord, a na tym nie koniec – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

– W ciągu pierwszej połowy tego roku Polacy zgłosili narodziny niemal 20 tysięcy dzieci, wysłali ponad 220 tysięcy pism do urzędów, złożyli niemal 75 tysięcy wniosków o dowód osobisty, a ponad 27 tysięcy razy skorzystali z usługi meldunkowej. Wszystko to bez wizyty w urzędzie – w pełni online – dodał szef MC.

Największą grupą korzystającą z e-usług są lekarze, rolnicy, nauczyciele

Minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował, że grupą zawodową najchętniej korzystającą z internetu i z e-usług są lekarze. To 91 procent lekarzy, ale jedną z grup, które najintensywniej korzystają z internetu są rolnicy.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński precyzuje, że internet każdego dnia ułatwia życie lekarzom.

− Praktycznie każdy lekarz używa dziś z internetu, ale też korzysta z usług, jakie oferuje administracja. Przede wszystkim e-ZLA, którą wdrożył Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przed którą wiele osób nas ostrzegało, że to się nie uda, że to za wcześnie, a dzisiaj praktycznie 100 procent zwolnień lekarskich jest wystawiana w tej wygodnej elektronicznej formie", mówił w trakcie konferencji prasowej wiceminister zdrowia.

− To co nas cieszy, to fakt, że bardzo wielu nauczycieli korzysta z sieci i nie wyobraża sobie przygotowania się do zajęć bez pomocy internetu. Cieszy nas to że bardzo wiele osób z niepełnosprawnością korzysta z internetu i przyznaje, że jest to niezbędne do życia".-powiedział.

Internet, czyli ułatwiacz życia

Jak wynika z badania, dla dziewięciu z dziesięciu (89 proc.) Internet to po prostu „ułatwiacz” życia. Dotyczy to przede wszystkim komunikacji z innymi ludźmi, usług bankowych, dostępu do najnowszych wiadomości oraz edukacji. Blisko 70 proc. polskich internautów – jeśli to możliwe - wszystkie sprawy załatwia online.

Co ciekawe – to osoby mieszkające na wsi i w miastach od 20 do 500 tysięcy mieszkańców nie wyobrażają sobie dnia bez Internetu.

Rekordy popularności biją też usługi „samochodowe”. Od początku stycznia do końca czerwca Polacy 279 tysięcy razy sprawdzili swoje punkty karne, ponad 428 tysięcy razy – skorzystali z e-usługi Bezpieczny Autobus, a historię pojazdu sprawdzali… ponad 68 milionów razy!

Zaglądamy do internetu najczęściej przez smartfona czy przez tablet

Według raportu 60 procent Polaków korzysta z internetu przez minimum godzinę dziennie. Najczęściej za pomocą urządzeń mobilnych - smartfonów i tabletów, rzadziej z laptopów, a 15 procent przegląda sieć na stacjonarnych komputerach.

Mając do wyboru tylko jedno urządzenie, na którym mogliby mieć dostęp do Internetu, co drugi ankietowany (52 proc.) wybrałby smartfona.

Tylko co czwarty (28 proc.) postawiłby na laptopa. Internet mobilny najczęściej jest wykorzystywany przez mieszkańców wsi. Z Internetu stacjonarnego najczęściej za to korzystamy w miejscach pracy.

IAR, jk

Polecane

Wróć do strony głównej