X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ceny ropy w górę wraz ze spadkiem zapasów i wzrostem napięć na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 08:08
Ceny ropy w USA rosną - analitycy wskazują, że problemy strony podażowej w związku z napięciami na Bliskim Wschodzie i spadkiem zapasów w USA wywierają presję wzrostową, która jest jednak tłumiona przez obawy o słabnące perspektywy dla popytu po gorszych od oczekiwań danych dotyczących PMI z przemysłu na świecie.
Ceny ropy w USA rosną
Ceny ropy w USA rosną Foto: shutterstock, Funtap

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,18 USD, po wzroście ceny o 0,54 proc. W środę ceny ropy spadły o 1,6 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 63,48 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 0,47 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 10,84 mln baryłek, czyli o 2,4 proc. do 445,04 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Rynek oczekiwał spadku zapasów o 4,26 mln baryłek.

Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 0,23 mln baryłek, czyli o 0,1 proc. do 232,53 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 0,61 mln baryłek, czyli o 0,5 proc. do 136,82 mln baryłek - podał DoE.

„Zazwyczaj to czynniki podażowe napędzają rynek ropy, ale w ciągu ostatnich kilku miesięcy to strona popytowa jest w centrum uwagi. (...) Nie powinniśmy się obawiać o niepewność na rynkach, tylko o słaby stan wielu gospodarek, o którym mówią nam kluczowe dane PMI z przemysłu" - powiedział Stephen Innes, partner zarządzający w Vanguard Markets.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 50,0 pkt. wobec 50,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w pierwszym wyliczeniu.

Na rynku pojawiły się też wstępne wyliczenia PMI dla przemysłu w krajach strefy euro za lipiec. W Niemczech PMI wyniósł w VII jedynie 43,1 pkt., po spadku z 45,0 pkt. w czerwcu. Analitycy oczekiwali 45,2 pkt.

Utrzymuje się też napięcie na Bliskim Wschodzie.

Wielka Brytania zdementowała podaną w środę przez półoficjalną irańską agencję Tasnim informację, że wysłała do Iranu mediatora na rozmowy w sprawie uwolnienia pływającego pod brytyjską banderą tankowca, który Irańczycy zatrzymali 19 lipca w cieśninie Ormuz.

"Nic nam nie wiadomo o jakichkolwiek osobach wysłanych do Iranu w charakterze mediatorów" - powiedziało agencji Reutera źródło w brytyjskim ministerstwie spraw zagranicznych.

Agencja Tasnim powołała się na Mohammada Mohammadiego-Golpajedżaniego, szefa biura najwyższego przywódcy duchowego Iranu ajatollaha Alego Chameneia.

„Na rynku ropy mamy do czynienia z przeciąganiem liny między cięciami produkcyjnymi OPEC+, napięciem politycznym w Zatoce Perskiej a niedawnym spadkiem zapasów ropy naftowej oraz obawami o perspektywy dla globalnego wzrostu PK i spadkiem dynamiki produkcji w USA” - powiedział Hue Frame, dyrektor zarządzający w Frame Funds.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: ropa naftowa energetyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak