Polska walczy z Unią o niższy VAT na artykuły dla dzieci: ubranka, pieluchy, żywność

2019-08-06, 12:28

Polska walczy z Unią o niższy VAT na artykuły dla dzieci: ubranka, pieluchy, żywność
Polsce zależy na obniżeniu stawek VAT na ubranka dziecięce, które wynoszą obecnie 23 procent.Foto: pixabay

Jest szansa na obniżenie podatku VAT na dziecięce ubrania i buty. Minister finansów, Marian Banaś wystosował pismo do fińskiej prezydencji w Unii Europejskiej, aby przyspieszyć prace nad reformą stawek VAT.

Posłuchaj

Minister finansów, Marian Banaś wystosował pismo do fińskiej prezydencji w Unii Europejskiej, aby przyspieszyć prace nad reformą stawek VAT, a szczególnie obniżeniem stawek VAT. Dlaczego, o tym w radiowej Jedynce. /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Polsce zależy na obniżeniu stawek VAT na ubranka dziecięce, które wynoszą obecnie 23 procent.

Jak mówi Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów, z punktu widzenia odzieży dziecięcej, Polska nie może stosować na te towary preferencyjnych stawek, gdyż zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości, stawka na ubranka wynosi 23 procent i tak jest do dzisiaj.

− Polska wstępując do Unii Europejskiej zobowiązała się do przestrzegania unijnych przepisów, w tym przepisów regulujących podatek VAT - wyjaśnia Marcin Zimny, doradca podatkowy, partner w Kancelarii "Zimny, doradcy podatkowi".

I dodaje, że ten podatek określa dyrektywa unijna, zawierająca listę towarów, na która można stosować obniżone stawki VAT.

− Polska do końca 2011 r. stosowała obniżoną stawkę VAT na ubranka dziecięce, ale niestety nie wywalczyła sobie derogacji na dyrektywę unijną, stąd Komisja wszczęła postepowanie przeciwko Polsce, zarzucając stosowanie obniżonej stawki. W konsekwencji Polska musiała dostosować ustawę o VA do dyrektywy UE i  wprowadzić 23- procentowy VAT na odzież dla dzieci – mówi gość Jedynki.

Jak jednak dodaje, w samej dyrektywie są zapisane możliwości rewizji zakresu towarów i usług, na które są obniżone stawki VAT.

Marcin Zimny zauważa, że dyrektywa jest często zmieniana, i w właśnie w tym czasie można walczyć o zmiany dotyczące opodatkowania dziecięcych ubranek.

W piśmie do fińskiej prezydencji, minister Banaś zaznaczył, że obniżone stawki podatku VAT mogą odgrywać rolę w programowaniu polityki społecznej, zwłaszcza prorodzinnej - mówi Paweł Jurek.

I dodaje, że resort finansów zaproponował również obniżkę VAT na pieluchy i żywność dla niemowląt.

Jeśli zaś chodzi o niższy podatek VAT na dziecięce ubrania, obecnie  tylko niektóre państwa członkowskie mogą stosować obniżone stawki  na ten rodzaj towarów. Korzystają  ze specjalnego odstępstwa, uzyskanego jeszcze przed rozszerzeniem Unii Europejskiej w 2004 roku. Na przykład w Wielkiej Brytanii jest 5 procent podatku VAT na te artykuły, a w Irlandii - nie ma go wcale.

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Polecane

Wróć do strony głównej