X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Rzeczpospolita" Praca przy monitorze pracą w szczególnych warunkach. Możliwa rekompensata

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 11:06
Osoby urodzone po 1948 r. mogą się starać o specjalną rekompensatę za zmęczony przed laty wzrok przed monitorem kineskopowym - pisze "Rzeczpospolita". Gazeta opisuje wyrok Sądu Najwyższego ws. informatyczki, której ZUS pierwotnie odmówił świadczenia za pracę w -jej zdaniem - szkodliwych warunkach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jak czytamy, Sąd Najwyższy uznał, że świadczenie jej się należało. Kobieta od 1988 do 2008 roku pracowała przy monitorze z ekranem kineskopowym i domagała się rekompensaty za pracę, która męczyła jej wzrok. Sądy przyznały jej rację, ale sprawa ostatecznie trafiła do Sądu Najwyższego. 

- SN uznał jednak, że to nie była zwykła praca przy komputerze, która np. łączy się z pracą na papierowych dokumentach. W tym przypadku wszystkie dane przetwarzane przez ubezpieczoną miały formę elektroniczną, więc ta praca faktycznie szczególnie obciążała narząd wzroku i wymagała precyzyjnego widzenia przy obsłudze elektronicznych monitorów ekranowych. Czyli kobieta spełniła warunki uznania tego stażu za pracę w szczególnych warunkach - pisze "Rzeczpospolita" i dodaje, że wyrok jest korzystny dla osób, które przed 2009 pracowały przy monitorach kineskopowych, jeszcze zanim zostały one zastąpione przez ekrany LCD. 

O przyznanie specjalnego świadczenia mogą starać się osoby urodzone po 1948 roku, które co najmniej przez 15 lat pracowały w szczególnych (szodliwych) warunkach.

Więcej - w "Rzeczpospolitej".

PolskieRadio24.pl, Rzeczpospolita, md

Zobacz więcej na temat: praca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Praca w upał. Do czego mamy prawo w gorące dni?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 07:50
Wróciły upały, a praca w takich warunkach nie należy do najłatwiejszych, więc pracodawcy powinni zapewnić pracownikom na przykład zimne napoje. Są jednak tacy, którzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego nie płacą? Tysiące skarg pracowniczych do PiP

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 13:06
Wypłata wynagrodzeń wciąż jest problemem - alarmuje Państwowa Inspekcja Pracy. Tylko w pierwszym półroczu tego roku zaległości wyniosły 51,5 miliona złotych a poszkodowanych zostało 21 tysięcy pracowników - poinformowała rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dodatek do wypłaty za... nie roztycie się

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 06:30
Współcześnie wielkie korporacje, zamiast dawać podwyżkę stosują różnego rodzaju systemy premiowe. Jeden z meksykańskich koncernów naftowych wpadł na pomysł, by dodatkowo nagradzać pracowników za... utrzymywanie kondycji fizycznej.
rozwiń zwiń