X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Na GPW spadki, duża strata PKN Orlen

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 17:17
W czwartek na warszawskim parkiecie doszło do zniżek głównych indeksów. W gronie blue chipów najsilniej poszły w dół akcje PKN Orlen, PGE i CCC.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

WIG20 stracił 0,01 proc. do 2.189,07 pkt., WIG zniżkował 0,1 proc. do 57.886,60 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,5 proc. do 3.796,68 pkt., a sWIG80 spadł o 0,2 proc. do 11.562,70 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 830 mln zł, z czego 728 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

DAX zyskał 0,25 proc., a S&P500 zwyżkował 0,24 proc. o godz. 17.15.

WIG20 tracił cały dzień

WIG20 przez większą część sesji, mimo otwarcia nad kreską, znajdował się w trendzie spadkowym – do ok. godz. 16 indeks stracił ok. 30 punktów, po czym tuż przed zamknięciem notowań doszło do korekty, która spowodowała, że WIG20 zakończył dzień minimalnie na minusie.

Na rynkach wschodzących europejskiej części EMEA przeważały wzrosty, najbardziej okazałe miały miejsce na rynku czeskim.

PKN stracił 1,7 proc.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe spadki, były: PKN Orlen – o 1,7 proc., PGE – o 1,6 proc. i CCC – o 1,6 proc. Zniżkowały także kursy Alior Banku – o 1,0 proc. i CD Projektu – o 0,4 proc.

Wieści ze spółek: PKN Orlen zwiększa liczbę stacji paliw na Słowacji

W trakcie czwartkowej sesji prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował PAP Biznes, że koncern, który w najbliższych tygodniach otworzy siedem nowych stacji paliw na Słowacji, chce w ciągu 2-3 najbliższych lat zdecydowanie zwiększyć swój udział w tamtejszym rynku detalicznym - spółka chce też rozszerzać sieć stacji na Litwie.

Alior sekurytyzacja części portfela wierzytelności

Alior Bank podał w ciągu czwartkowych notowań, że Alior Leasing, spółka zależna z grupy banku, przeprowadziła transakcję sekurytyzacji części swojego portfela wierzytelności o wartości 500 mln zł - transakcja pozwoliła na pozyskanie 360 mln zł.

Nowa gra CD Projekt

Natomiast CD Projekt podał w komunikacie prasowym, że planuje wydać grę "Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana" w wersji iOS w dniu 29 października.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: LPP – o 5,8 proc., Santander Bank Polska – o 3,3 proc. i mBank – o 3,0 proc.

LPP podała lepsze wyniki za II kwartał

Grupa LPP poinformowała w czwartek rano, że w miała w II kwartale 205,5 mln zł zysku netto, a zysk operacyjny wyniósł 352,5 mln zł wobec szacowanych wcześniej 330 mln zł EBIT.

"Wyniki LPP są powyżej wstępnych szacunków. Widać, że spółka ograniczyła jeszcze mocniej koszty SG&A. Na pozostałej działalności operacyjnej były trochę wyższe przychody. Spółka rozwiązała też rezerwę na należności. To wpłynęło pozytywnie na poziom EBIT" - powiedział PAP Biznes analityk DM mBanku Piotr Bogusz.

Lepsza sprzedaż LPP w Polsce, niż za granicą

Wiceprezes LPP Przemysław Lutkiewicz powiedział podczas konferencji, że Grupa LPP w II kw. 2019 roku, pierwszy raz w historii, odnotowała wyższą sprzedaż zagraniczną niż krajową, a w przyszłym tygodniu planuje uruchomić e-sklep dla wszystkich krajów Unii Europejskiej i na Ukrainie.

Lutkiewicz podtrzymał również cel marży na 2019 rok w przedziale 53-54 proc., choć dodał, że z powodu wysokiego kursu dolara osiągnięcie tego celu może być trudne.

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniły się akcje Creepy Jar – spadek o 11,2 proc., Work Service – o 10,6 proc., PKP Cargo – o 4,0 proc. i Kęt – o 3,8 proc.

Po środowej sesji Work Service poinformował, że zwołane na 8 października walne zgromadzenie zdecyduje o emisji obligacji zamiennych na akcje oraz emisji prywatnej akcji i emisji akcji w ramach oferty publicznej - spółka chce pozyskać dzięki tym instrumentom do 50 mln zł, licząc na przyciągnięcie nowego, znaczącego akcjonariusza - cena zamiany obligacji będzie wynosiła 1,4 zł.

Creepy Jar, notowany na NewConnect, zniżkował w dwucyfrowym tempie, zamykając klasyczną formację głowy i ramion, potwierdzoną rosnącymi obrotami od schyłku sierpnia.

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniły się akcje Stelmetu – wzrost o 27,9 proc. (TKO) i Ultimate Games – o 7,3 proc. Zwyżkował również kurs ZM Kania – o 2,2 proc. oraz Benefit Systems – o 0,3 proc.

W środę wieczorem Stelmet poinformował, że Stanisław Bieńkowski, główny akcjonariusz spółki, mający 81,2 proc. głosów na walnym zgromadzeniu, ujawnił , że zamierza ogłosić wezwanie na sprzedaż wszystkich akcji spółki – po czwartkowej sesji na rynek napłynęła informacja, że cena w wezwaniu wyniesie 7,74 zł.

W czwartek rano Ulimate Games, notowany na NewConnect, podał, że według stanu na 12 września 2019 roku ma 772 tys. graczy oczekujących na zakup gier spółki w sklepie Steam, a liczba wszystkich dodań tzw. "wishlist additions" przekracza 1,14 mln graczy.

W trakcie czwartkowej sesji na rynek napłynął komunikat ZM Kania, w którym spółka poinformowała, że doręczono jej pismo prokuratury w związku z postępowaniem dotyczącym przywłaszczenia maszyn wykorzystywanych w produkcji wędlin i mięsa na szkodę SG Eqipment Leasing Polska, a ponadto emitent podał, że w związku z wypowiedzeniem umów leasingu przez Pekao Leasing wymontowane i wywiezione zostało 7 maszyn produkcyjnych.

Benefit Systems w środę po sesji poinformował, że zaprosił do składania ofert sprzedaży do 63.242 akcji własnych, które stanowią nie więcej niż 2,21 proc. kapitału zakładowego spółki - proponowana cena zakupu akcji to 900 zł.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak