X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Rządy Pieniądza" Eksperci o roli i znaczeniu rodziny w gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 11:00
Gośćmi poniedziałkowych "Rządów Pieniądza" był profesor Zbigniew Krysiak z SGH, prezes Fundacji Myśli Schumana oraz Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. Rozmowę prowadzona przez Annę Grabowską zdominowały tematy dotyczące rodziny oraz roli interwencjonizmu państwowego w społecznej gospodarce rynkowej.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com

Anna Grabowska zwróciła się do swoich gości z pytaniem o holistyczne spojrzenie na sprawy dotyczące rodziny. Nie dotyczące tylko spraw transferów socjalnych, wysokości płacy minimalnej oraz innych działań podejmowanych przez rząd na rzecz rodzin, co ma bezpośredni wpływ na stan polskiej gospodarki i dalszy rozwój państwa.

Neoliberalizm kontra rodzina?

- Myślę, że najważniejsza sprawą jest przypomnienie o podstawowym podmiocie społecznym i gospodarczym jakim jest rodzina i gospodarstwo domowe. Dominacja myślenia neoliberalnego w Europie z lat 90. XX wieku, spowodowała, że w centrum zainteresowania były tylko instytucje finansowe, giełdy i korporacje - stwierdził prof. Zbigniew Krysiak z SGH. Zbyt często zapominano, że w klasycznym podejściu nauk ekonomicznych, to właśnie rodzina i gospodarstwa domowe są centralnym punktem odniesienia w badaniach nad stanem gospodarki.  Przedsiębiorcy, pracownicy w korporacjach i w bankach, to także gospodarstwa domowe i rodziny. Ten punkt widzenia wybrzmiał bardzo mocno na konwencjach wyborczych PiS-u, gdzie podkreślano znaczenie nie tylko samego stanu finansów państwa, ale także kondycji polskiej rodziny. 

Rodziny kontra przedsiębiorcy?

Prowadząca audycję Anna Grabowska zwróciła uwagę na fakt występowania poważnych różnic dotyczących pomocy rodzinom pomiędzy programami wyborczymi PO i PiS.

Dla partii rządzącej dobrobyt rodziny przekłada się na stan zamożności całego państwa. Tymczasem na konwencjach PO często pojawia się tendencja do przedstawiana interesów rodzin w kontrze do interesów i zysków przedsiębiorców.  - Zbyt długo i zbyt często działaliśmy na rzecz tylko doraźnego rozwiązywania problemów społecznych. Jednego dnia mówiliśmy o PIT, drugiego o CIT, a trzeciego o podatkach pośrednich. I nikt nigdy nie chciał powiedzieć, że te mechanizmy podatkowe tworzą wspólny organizm. Widać to było szczególnie, gdy pojawił się pomysł PiS na podniesienia płacy minimalnej, bo politycy starali się podejść do tego rozwiązania, tak jakby to był problem tylko samych pracodawców- stwierdził Piotr Soroczyński. Z punktem widzenia prowadzącej audycję zgodził się prof Zbigniew Krysiak. - Zawsze gdy podejmujemy jakieś rozwiązania podstawową sprawą jest ustalenie funkcji celu jaki chcemy osiągnąć, tak się przecież robi w każdej instytucji. To właśnie jest myślenie holistyczne, gdy trzeba określić co jest podmiotem docelowym. A powinna nim być rodzina i gospodarstwo domowe.  Wszystkie instytucje, przedsiębiorstwa i banki są  przecież podmiotami, które pełnią różne funkcje na rzecz rodziny.

Inteligentne państwo

Zdaniem głównego ekonomisty KIG przez wiele lat widać było mniejsze zaangażowanie państwa niż dziś w gospodarce.

- Owszem potrzebujemy państwa silniejszego niż do tej pory, ale trzeba się zastanowić gdzie będzie mogło swobodnie ingerować. Albo co gorsze samemu wchodzić w rolę wytwórcy dóbr lub usług. Z tak silną konkurencją nie jest w stanie wygrać żaden podmiot gospodarczy, bo nie ma takich możliwości legislacyjnych i  dostępu do pieniędzy. Dlatego trzeba rozróżnić pomiędzy silnym państwem, a takim które ma pokusy stać się najważniejszym graczem na rynku - podkreślił Piotr Soroczyński z KIG.

Profesor Zbigniew Krysiak przypomniał, że prezes Jarosław Kaczyński mówiąc o roli państwa użył terminu "inteligentne państwo". - Rolą państwa jest holistyczne, inteligentne podejście, aby zmaksymalizować efektywność całej gospodarki. Do tego stosuje się różne narzędzia, trzeba tylko umieć je wykorzystać. Można do tego zaliczyć np. zmniejszenie podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw - przypomniał prof. Zbigniew Krysiak.

PO nie docenia pomysłów rządu

- PO nie chce doceniać pomysłów rządu takich jak obniżania podatku CIT za inwestycje,  tymczasem znam strefę ekonomiczną, które dzięki takim rozwiązaniom pozyskała inwestycje większe niż w przeciągu ostatnich kilkunastu lat. To jest przykład pozytywnej roli państwa, bo jej celem jest uruchamianie mechanizmów rynkowych - stwierdził prof. Zbigniew Krysiak.

PolskieRadio24.pl, SW

Zobacz więcej na temat: wzrost gospodarczy rodzina

Czytaj także

Rodzina 500+ to możliwość większych wydatków, i większej sprzedaży, co wpłynie na wzrost gospodarczy

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 17:42
Trwają prace nad budżetem na 2016 rok. W dokumencie zapisano wzrost PKB o 3,8 proc., a średnioroczną inflację na poziomie 1,7 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządy Pieniądza". Czy Polska jest w stanie dogonić najbogatsze państwa?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 13:34
Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 byli: Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej i Adam Ruciński ze spółki doradczej BTFG. Jednym z tematów debaty była pozycja Polski w światowej gospodarce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: w 2019 r. wzrost gospodarczy wyniesie powyżej 4 proc.

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 20:55
Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, polska gospodarka "pierwszy raz od 30 lat pokazuje pewne odseparowanie w zakresie trendów negatywnych". - Gospodarka niemiecka gwałtownie spowolniła, a my będziemy mieli w tym roku wzrost gospodarczy powyżej 4 proc. - podkreślił w rozmowie z Polsat News.
rozwiń zwiń