X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Miliardy z VAT w zrównoważonym budżecie

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 12:54
Ponad 200 mld z VAT dochodów przyszłorocznego budżetu ma pochodzić z VAT. A jeszcze 10 lat temu Polskie państwo uzyskwiwało z VAT niecałe 100 mld zł. Był wtedy kryzys, ale to nie jest usprawiedliwienie tak niskiej ściągalności tego podatki – mówił w czwartkowych Rządach Pieniądza Marek Wołos – ekonomista Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych BDM. Taki efekt jest możliwy dzięki prowadzonemu od 4 lat przez obecny rząd uszczelnianiu poboru VAT.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: marekusz/Shutterstock.com

W przyjętym przez rząd budżecie na 2020 r. dochody i wydatki są zrównoważone na poziomie 429,5 mld zł. Wzrost PKB to 3,7 proc. Przewidziana jest kontynuacja programów społecznych jak 500+ i 300+ i rozwój nowych jak 500+ dla osób niesamodzielnych oraz stały wzrost wydatków na zdrowie na ścieżce dochodzenia do 6 proc. PKB. 

Jak podkreślił gość audycji, budżet na rok 2020 jest ogromny. Dla porównania w 1989 r. był 3 razy mniejszy. Zauważył też, że cała nasza gospodarka liczona miarą PKB przekroczyła 2 bln zł. Istotna część tego jest opodatkowana VAT, stąd także wzrost dochodów. Jako kolejny czynnik wzrostu wskazał inflację ponieważ VAT jest podatkiem procentowym liczonym od cen towarów i usług.

- Wzrost inflacji jest o tyle korzystny dla budżetu, że daje wyższe dochody z VAT – wyjaśniał Marek Wołos. Ale równocześnie zaznaczył, że nie możemy mówić o kilkunastoprocentowej inflacji, jak sugeruje opozycja, bo to na dzisiejsze warunki byłaby hiperinflacja. Przypomniał również, że żywność opodatkowana jest niską stawką VAT, a więc nie o niej tu mowa, ale raczej o paliwach czy wzroście cen usług.
Goście Rządów Pieniądza przypominali także o dwukrotnie wyższym od inflacji wzroście wynagrodzeń w ostatnich latach, co niweluje ewentualne negatywne skutki wzrostu cen dla obywateli.

Niższy koszt obsługi długu

Ale istotne jest też to, że wskutek zrównoważenia budżetu i ogólnie dobrej sytuacji gospodarczej Polski zmniejsza się koszt obsługi naszego długu zagranicznego. W 2019 r. będzie to 1,31 proc. PKB, a w 2020 r. 1,2 proc. PKB. Dług publiczny spadnie na koniec 2019 r. do 49,9 proc., a dług badany przez Eurostat czyli jednostek rządowych i samorządowych poniżej 48 proc.

Jak wyjaśniała w Rządach Pieniądza prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne i SGH), jeżeli spada cena długu to znaczy, że oprocentowanie rośnie i państwo może się zadłużać płacąc niskie odsetki. Ale równocześnie nabywcy obligacji otrzymują niższe odsetki. Podkreślała jednak i to, że zdecydowanie bardziej korzystne jest zadłużanie się państwa w kraju, u własnych obywateli, bo to oznacza uniezależnienie się od zewnętrznych decyzji czy problemów gospodarczych. Wskazała przykład Japonii, której dług przekracza 200 proc. PKB, ale kraj ten prawie nie ma zadłużenia zagranicznego.

- Ma to znaczenie nie tylko ze względu na samą wysokość oprocentowania długu, ale także takie, że odsetki zostają w kraju, a nie wędrują za granicę – mówiła prof. Mączyńska.

Goście Rządów Pieniądza podkreślali, że obligacje cechują się większym bezpieczeństwem inwestycyjnym. W ich opinii, to bardzo dobrze, że w ostatnich latach zwykli Polacy nabywają coraz więcej detalicznych obligacji skarbowych wpływając tym samym na wzrost bezpieczeństwa finansowego naszego państwa.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Zobacz więcej na temat: budżet podatki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Müller: przyjęliśmy bezpieczny budżet, bez zadłużenia. To powinno być normą

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 08:38
- Prognozy, które przyjęliśmy przy tworzeniu budżetu, to są prognozy ostrożne. Oczywiście one zakładają nadal wysoki rozwój gospodarczy, choć niższy, niż chociażby w tym roku - powiedział w "Sygnałach dnia" rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: zależy nam, aby polskie firmy miały dobre warunki do prowadzenia biznesu

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 08:34
Premier Mateusz Morawiecki deklaruje, że jednym z celów przedstawionego w weekend pakietu dla przedsiębiorców jest zachęcenie mniejszych firm do większej aktywności, poprawy wydajności pracy i zatrudniania nowych osób. To ma na celu poprawę kondycji mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw - podkreśla szef rządu w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl. 
rozwiń zwiń