Eksperci: solidarność społeczna idzie w parze ze wspieraniem przez państwo rozwoju firm
Zasada solidarności w polityce społecznej rządu jest właściwym kierunkiem, ale jednocześnie trzeba szukać dochodów na jej realizację. Te zaś mogą być wyższe wskutek uruchomienia innowacyjności mniejszych i średnich polskich firm. Takie rozwiązania jak estoński CIT czy mały ZUS mogą w tym pomóc – mówili goście Rządów Pieniądza: dr Artur Bartoszewicz (SGH) i Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński).
2019-11-22, 12:52
Posłuchaj
- Poszerzanie Funduszu Solidarnościowego, który wcześniej był przeznaczony tylko dla niepełnosprawnych (…) wzbudza oczywiście wiele emocji. Niepełnosprawni odebrali to jako próbę odebrania im czegoś, ale ważne jest peny zauważyć, że tak się nie dzieje – mówił dr Artur Bartoszewicz. Zaproponował stworzenie podfunduszy stanowiących linie, które gwarantowałyby, że dana kwota jest przeznaczona na konkretny cel.
- Jeżeli jakaś potrzeba jest zaspokojona, to można rozszerzać instrumenty na dane obszary – stwierdził gość Rządów Pieniądza.
Zdaniem Marcina Roszkowskiego, gdy mówimy o dysponowaniu środkami budżetowymi, to trzeba jednocześnie mówić z jakich źródeł będą one dostarczane.
- Premier w expose powiedział o unowocześnianiu gospodarki – mówił Marcin Roszkowski. Do instrumentów, które mają wspierać przedsiębiorców, zaliczył odłożony w czasie CIT czy mały ZUS od dochodu.
- To są elementy, które odciążą. Gdy jest impuls do spowolnienia gospodarczego płynący z gospodarki europejskiej (…) to pieniądze w budżecie muszą się skądś brać (…). Rząd postawił na małych i średnich przedsiębiorców – podkreślił gość audycji – argumentował.
Artur Bartoszewicz zauważył, że zapewne tzw. estoński CIT nie będzie dotyczył wszystkich podmiotów, a jedynie tych mniejszych, aby „wprowadzić je na ścieżkę rozwoju”.
REKLAMA
"Nie" dla ucieczki od opodatkowania
Inny poruszony w Rządach Pieniądza temat dotyczył opodatkowania korporacji, które powinny płacić podatki tam, gdzie osiągają zyski, o czym wspomniał premier w expose. Zdaniem ekspertów, wymaga to zarówno zmiany europejskiego prawa, jak i praktyki. Według nich potrzebnym Unii rozwiązaniem byłoby wprowadzenie podatku cyfrowego we wszystkich unijnych państwach.
- Z punktu widzenia pojedynczego państwa byłoby to trudne do wykonania. Myślę, że opodatkowanie korporacji cyfrowej mogłoby być świetnych źródłem dochodów własnych Unii. Mogłoby zmniejszyć partycypację poszczególnych państw w tworzeniu wspólnego budżetu (…),być przeznaczane na politykę spójności czy wspólną politykę rolną – proponował dr Artur Bartoszewicz.
W odniesieniu do fragmentu expose, w którym premier mówił o konieczności uszczelniania luki w VAT i CIT na poziomie unijnym Marcin Roszkowski zauważył, że sama Unia przyczyniła się do jej powstania zwalniając z VAT na granicach i wprowadzając „optymalizację w CIT oraz rywalizację między poszczególnymi państwami Unii na wysokość stawek tego podatku”.
Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, md
REKLAMA