Ministerstwo zmienia zdanie ws. opłaty cukrowej. Są nowe propozycje

2020-01-16, 11:39

Ministerstwo zmienia zdanie ws. opłaty cukrowej. Są nowe propozycje
zdjęcie ilustracyjne . Foto: pixabay.com/995169

Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w projekcie wprowadzającym tzw. opłatę cukrową, czyli dodatkowy podatek dla producentów słodzonych napojów. Jak informuje serwis money.pl, resort chce zmienić zarówno stawki podatku, jak i model jego pobierania. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom firm, które miały wiele uwag do pierwotnych propozycji.

Podatek, a więc tym samym wyższa cena produktu, ma zniechęcać Polaków do picia słodzonych napojów - ze względu na szkodliwość cukru.

Resort chce zmian

Serwis money.pl pisze, że pierwotna wersja projektu wprowadzającego podatek nie spodobała się producentom, bo zakładała m.in. to, że napoje bez cukru, ale ze słodzikami, byłyby objęte wyższą stawką podatku niż te, które zawierają tylko cukier. Teraz ma się to zmienić.

Jakie będą nowe stawki?

W myśl nowych propozycji podatek wyniesie 50 groszy za litr produktu z cukrem/słodzikiem. Dodatkowo producenci będą musieli zapłacić 10 groszy więcej (a nie 20, jak w pierwotnej wersji), o ile w produkcie jest kofeina, tauryna lub guarana, a także po 5 groszy za każdy nadmiarowy gram cukru w produkcie (licząc od progu 5 g/100 ml) produktu. Czyli jeśli mamy napój z zawartością cukru 6 gramów na 100 mililitrów, to producent zapłaci w sumie 55 groszy. Przy 10 gramach na 100 mililitrów będzie to już 75 groszy - wskazuje portal money.pl.

W przypadku napojów słodzonych cukrem opłata składa się więc ze stawki stałej oraz zmiennej. W odniesieniu do produktów ze słodzikiem będzie stosowana tylko stawka stała. Maksymalna stawka za litr napoju ma wynieść 1 złoty 20 groszy.

PolskieRadio24.pl, money.pl, md

Polecane

Wróć do strony głównej