Unia Europejska traci 170 miliardów euro rocznie przez dziurawe opodatkowanie

2020-01-23, 07:37

Unia Europejska traci 170 miliardów euro rocznie przez dziurawe opodatkowanie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos raport o luce podatkowej w Unii Europejskiej. Z danych instytutu wynika, że wynosi ona 12 proc. To oznacza, że Unia z powodu oszustw i manipulacji podatkowych traci 170 mld euro rocznie.

Posłuchaj

Unia Europejska traci 170 miliardów euro rocznie przez dziurawe opodatkowanie (I.Kostyszyn/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

Zaledwie 30 proc. tej kwoty pochodzi z transgranicznych oszustw podatkowych, niewykrytych przez służby. W większości luka vatowska powstaje przez tak zwaną „kreatywną księgowość”, czyli manipulacje podatkowe dużych korporacji bądź unikanie płacenia podatków przez osoby bogate. 

– Działania te często nie są zabronione przez prawo – powiedział podczas debaty w Domu Polskim w Davos sekretarz generalny OECD Angel Gurria. Dodał, że „chodzi o zmianę prawa, bo prawo pozwala dziś na niepłacenie podatków i większość przedsiębiorstw, które nie płacą podatków, robi to w cudzysłowie legalnie. Być może jest to złe, ale nie jest to nielegalne”.

Szansa na większy unijny budżet

Premier Mateusz Morawiecki apelował w Davos do Komisji Europejskiej, by przygotowała przepisy ograniczające lukę vatowską w Unii. Jego zdaniem, mogłoby to zasilić budżet wspólnoty europejskiej. Zaznaczył tez, że podczas paneli, w których uczestniczy, namawia „premierów, ministrów, prezydentów do tego, żeby zajęli się rajami podatkowymi i luką vatowską na poziomie europejskim”.

– Nawet jakbyśmy sobie wyobrazili, że udałoby się odzyskać połowę tej kwoty, która jest bliska rocznemu budżetowi Unii Europejskiej, gdybyśmy naprawdę zajęli się tymi problemami, szanse na większy unijny budżet byłyby znacznie wyższe – powiedział szef polskiego rządu.

Durszlak podatkowy

Mateusz Morawiecki mówił w Davos również o zmniejszaniu luki vatowskiej w Polsce. Jego zdaniem, zmalała ona w ostatnich latach z 27 do ok. 8 proc. Drugą z recept na sukces – zaznaczył premier – jest naprawa finansów publicznych.
– Porównując rok 2020 do 2015 pozyskujemy 20 mld dolarów więcej, które wcześniej przeciekały, jak przez durszlak, w VAT, CIT... – ocenił szef rządu.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej