more_horiz
Gospodarka

Piotr Müller: w tym roku ważne decyzje ws. elektrowni atomowej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 09:48
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że trwają negocjacje w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Polityk, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, zapowiedział, że w tym roku powinno zapaść rozstrzygnięcie, kto sfinansuje budowę elektrowni.
Audio
  • Piotr Müller: w tym roku powinno zapaść rozstrzygnięcie, kto sfinansuje budowę elektrowni (IAR/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/zhangyang13576997233
  • Rzecznik rządu: w tym roku dowiemy się, jak będzie wyglądało finansowanie budowy elektrowni
  • Władze w sprawie budowy negocjują z Amerykanami i Japończykami, współpracę zaoferowali też Francuzi
  • Pierwszy reaktor ma być uruchomiony za 13 lat

- To jest taki obszar, który przez ostatnich kilkanaście, kilkadziesiąt lat był elementem długich dyskusji, ale myślę, że tych rozstrzygnięć możemy się spodziewać już w tym roku. W związku z tym teraz trwają negocjacje. Byłoby z mojej strony nieodpowiedzialne, gdybym wskazał, kto jest preferowany, bo to są rozmowy o dużych pieniądzach. Natomiast, faktycznie, to jest jeden z elementów, który ma realizować cele klimatyczne, bo jeżeli mamy ograniczyć emisję dwutlenku węgla, to wybudowanie elektrowni atomowej jest bez wątpienia jednym z ważnych filarów dostarczania energii w Polsce - wyjaśnił rzecznik.

elektrownia atomowa energia 1200.jpg
Rzecznik rządu: negocjujemy z USA, Japonią i Francją ws. elektrowni atomowej

Kto pomoże wprowadzić atom do Polski?

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podczas listopadowego polsko-amerykańskiego forum przemysłu jądrowego mówił, że kwestię finansowania budowy elektrowni jądrowej należy rozstrzygnąć w 2020 roku po to, żeby utrzymać harmonogram, przewidujący uruchomienie pierwszego reaktora w 2033 roku. W tym celu ma powstać nowy podmiot, który zajmie się budową i eksploatacją elektrowni jądrowej. Jego udziałowcem będzie strona polska.

W październiku amerykańsko-japońska firma GE Hitachi Nuclear Energy poinformowała, że podpisała porozumienie w sprawie współpracy przy ewentualnej budowie w Polsce małej elektrowni jądrowej o mocy 300 MW z Synthos - chemicznym koncernem kontrolowanym przez Michała Sołowowa.

PolskieRadio24.pl, IAR, Jedynka, md