KRRiT pracuje nad badaniem oglądalności i słuchalności. Pilotaż coraz bliżej

2020-02-26, 07:52

KRRiT pracuje nad badaniem oglądalności i słuchalności. Pilotaż coraz bliżej
Jeśli konsument wypowie umowę z operatorem telekomunikacyjnym przed końcem jej obowiązywania, ten drugi ma prawo pobrać opłatę.Foto: Yuri Snegur/Shutterstock

Ważny dla nadawców i reklamodawców projekt Telemetria Polska, którym kieruje KRRiT, z fazy testów przechodzi do pilotażu. Jego wdrożenie w obecnej formie nie jest jednak pewne - podaje w środę "Puls Biznesu".

  • KRRiT pracuje nad panelem badań rynku radiofonii, telewizji i internetu
  • Chodzi o opracowanie jednolitego standardu telemetrii
  • KRRiT dostała mniejszą od spodziewanej dotację, więc projekt będzie realizowany etapami

W ramach projektu Telemetria Polska ma powstać jednolity i wspólny dla całego rynku pomiar oglądalności telewizji, słuchalności radia i konsumpcji treści w internecie. Ujednolicony pomiar ma pozwolić na lepszą ocenę popularności nadawców i wydawców w poszczególnych grupach demograficznych, a to z kolei wpłynąć na rozdysponowanie wielomiliardowych budżetów reklamowych.

Powiązany Artykuł

Witold Kołodziejski PR1 01.2012 1200.jpg
Kołodziejski: Polska ze swoim abonamentem jest na szarym końcu

Od koncepcji do konkretów

KRRiT ogłosiła projekt w 2018 r., a teraz - jak informuje gazeta - z fazy koncepcyjnej przechodzi do konkretów. W tym roku KRRiT dostała z budżetu państwa 20 mln zł na realizację projektu, dwukrotnie mniej niż o to wnosiła.

- Mniejsze finansowanie nie zmienia naszych planów, ale sprawia, że muszą być realizowane etapami. Za 20 mln zł będziemy w stanie zbudować prototypowy panel i z fazy testów, które zakończyliśmy, przejść do pilotażu - powiedział "PB" przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Dane o oglądalności i słuchalności mają być zbierane m.in. za pomocą smartfonów rekrutowanych panelistów. Docelowo projekt ma funkcjonować dzięki pieniądzom z rynku.

Swoje badanie chcą wdrożyć także Gemius i PBI.

Więcej - w "Pulsie Biznesu".

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Polecane

Wróć do strony głównej