Maseczki dla pracowników mogą być wliczane do kosztów firmy

2020-03-07, 14:15

Maseczki dla pracowników mogą być wliczane do kosztów firmy
zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/EPA/SHAWN THEW

Nie ma szczególnych ulg podatkowych dla firm zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ale mogą one zaliczyć w koszty wydatki na maseczki dla pracowników. Wynika to z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy.  

– W Ministerstwie Finansów nie są prowadzone prace zmierzające do wprowadzenia w podatku dochodowym szczególnych rozwiązań podatkowych związanych z walką z koronawirusem – poinformowało biuro prasowe resortu finansów.

Zaznaczono jednak, że nie oznacza to automatycznie, iż na podstawie obowiązujących przepisów podatnicy nie mogą rozliczyć poniesionych wydatków zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Resort tłumaczy, że mogą być one rozliczane na podstawie ogólnej zasady wynikającej z przepisów o podatku dochodowym.

 

 

Przedsiębiorcy muszą przestrzegać bhp

Nie ma więc przeszkód do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów na przykład wydatków na zakup maseczek czy środków dezynfekcyjnych dla pracowników. Tego rodzaju wydatki mają cechy kosztu podatkowego jako racjonalnie uzasadnione z punktu widzenia zapewnienia sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 207 oraz art. 304 Kodeksu pracy, pracodawcy muszą chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Z przepisów tych wprost wynika, że przedsiębiorcy są zobowiązani reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy. Mają też obowiązek dostosowywać podejmowane środki, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy. Zasady te dotyczą nie tylko osób zatrudnionych na etacie, ale również wykonującym zadania na innej podstawie – zleceniobiorców oraz samozatrudnionych.

 

VAT też do odliczenia

Oznacza to wprost, że przedsiębiorcy ponoszący racjonalne wydatki na profilaktykę koronawirusa mogą je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Takie działania należą bowiem do ich obowiązków, czyli są to koszty funkcjonowania firmy. Przedsiębiorcy mają również prawo odliczyć VAT zawarty w tych wydatkach.

Według doradcy podatkowego cytowanego przez PAP „wątpliwości nie powinny budzić wydatki na dozowniki środków dezynfekujących czy termometr do profilaktycznego mierzenia temperatury osobom znajdującym się na terenie firmy. Jednak co do zasadności powszechnego stosowania tzw. masek chirurgicznych w mediach pojawiają się niespójne informacje”. W jego ocenie celowość zakupów, nie tylko pod kątem rozliczeń podatkowych, należy analizować przede wszystkim na podstawie wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia.

 

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Polecane

Wróć do strony głównej