Cała Polska w zasięgu 5G. Wiemy, kiedy tak się stanie
W pełni rozwinięta łączność 5G na wszystkich najważniejszych szlakach komunikacyjnych i w głównych ośrodkach miejskich do roku 2025 r. - przewiduje poprawiony "Narodowy Plan Szerokopasmowy", który dziś rekomendował rząd.
2020-03-10, 16:40
Centrum Informacyjne Rządu CIR) poinformowało w komunikacie, że na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął uchwałę zmieniającą uchwałę ws. przyjęcia programu rozwoju "Narodowy Plan Szerokopasmowy", przedłożoną przez ministra cyfryzacji.
CIR wyjaśniło, że rząd zdecydował, że do 2025 r. obywatele będą mieli powszechny dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, z możliwością modyfikacji do przepustowości mierzonych w Gb/s. Internet o przepustowości na poziomie przynajmniej 1 Gb/s ma być dostępny we wszystkich miejscach stanowiących "główną siłę napędową rozwoju społeczno-gospodarczego".
5G trafi do firm
Jak wyjaśniono w dokumencie biura prasowego rządu chodzi m.in. o: szkoły, węzły transportowe i główne miejsca świadczenia usług publicznych. Dotyczy to także przedsiębiorstw prowadzących intensywną działalność w internecie.
Program przewiduje też w "pełni rozwiniętą łączność 5G na wszystkich najważniejszych szlakach komunikacyjnych i w głównych ośrodkach miejskich".
Nowe podejście do 5G
"Narodowy Plan Szerokopasmowy" (NPS) jest rządowym programem rozwoju, określającym działania oraz środki w celu zapewnienia powszechnego, bardzo szybkiego i niezawodnego szerokopasmowego dostępu do internetu dla wzmocnienia filarów konkurencyjności polskiej gospodarki i społecznej spójności.
NPS został przyjęty w formie uchwały, przez rząd Donalda Tuska w styczniu 2014 r., jako rządowy program rozwoju infrastruktury szerokopasmowej w kraju w ramach Strategii Sprawne Państwo 2020.
PolskieRadio24/IAR/PAP/sw
REKLAMA
REKLAMA