X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

500+ dla niesamodzielnych. Prezydent: świadczenia dla potrzebujących to inwestycja, a nie rozdawnictwo

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 11:15
Jednym z elementów polityki społecznej obecnego rządu są świadczenia dla osób niesamodzielnych. Środki te przeznaczone są dla osób, które na skutek choroby, urazu lub wieku nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. Wnioski o świadczenie złożyło niemal 730 tys. osób.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Lucky Business/ Shutterstock
  • Od zeszłego roku osoby niesamodzielne mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie uzupełniające o maksymalnej wysokości 500 zł miesięcznie
  • Do tej pory złożono ponad 726 tysięcy wniosków, przyznano ponad 400 tysięcy świadczeń
  • Prezydent: tego typu programy są inwestycją w ludzi

Każda osoba potrzebująca stałego albo długotrwałego wsparcia innej osoby, bez którego nie będzie w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych, może ubiegać się o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych, często mylnie nazywane w mediach 500+ dla niepełnosprawnych. Świadczenie przysługuje bowiem nie tylko osobom, które z racji swojej niepełnosprawności nie są w stanie egzystować samodzielnie, ale także tym, które na skutek wypadku lub podeszłego wieku wymagają stałej opieki. Niezdolność do samodzielnej egzystencji oznacza, że człowiek nie tylko jest niezdolny do pracy, ale także potrzebuje pomocy drugiej osoby w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych – opiekun robi zakupy, przygotowuje posiłki, karmi, pomaga w codziennej higienie, poruszaniu się, prowadzeniu gospodarstwa domowego, wizytach u lekarza czy rehabilitacji.

Prezydent podpisuje, Kancelaria informuje

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 9 sierpnia 2019 roku, a wypłaty świadczeń rozpoczęły się w październiku, czyli w dniu wejścia w życie ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Główne kryteria przyznania wsparcia finansowego to ukończenie 18 lat, zamieszkiwanie w Polsce i orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Jego brak nie stanowi jednak większej przeszkody, weryfikacji dokonują bowiem także lekarze orzecznicy ZUS.

1200_Duda_PAP.jpg
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach

Kancelaria Prezydenta wskazała, że świadczenie będzie zwolnione z opodatkowania, a jego wysokość nie będzie zaliczana do dochodów, od których odlicza się wydatki na cele rehabilitacyjne. Kwota nie będzie również wliczana do dochodu, od którego ustala się prawo między innymi do dodatku mieszkaniowego, świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej oraz opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszonej przez małżonka.

Sztandarowy program Dostępność+

Maksymalna kwota świadczenia wynosi 500 zł, a ostateczna wysokość wsparcia zależy od innych świadczeń. W sumie wysokość przychodów ze środków publicznych nie może przekroczyć 1,6 tys. zł. Minister Marlena Maląg wspomniała także o innych działaniach ministerstwa.  Naszym sztandarowym programem jest ustawa Dostępność+, która pokazuje, że osoby niepełnosprawne są dla nas bardzo ważne. Warto także wspomnieć o "opiece wytchnieniowej", która była oczekiwana przez opiekunów i rodziców osób niepełnosprawnych – mówiła minister Maląg. – Dzięki temu samorządy mogą instytucjonalnie zająć się osobami z niepełnosprawnościami w sytuacji, gdy opiekunowie potrzebują wytchnienia.

500+ jak sianie zboża

Wprowadzenie regulacji prawnych dla osób niesamodzielnych zapowiedział podczas majowej konwencji PIS w Krakowie premier Mateusz Morawiecki. Poinformował wówczas o planach przyznania 500+ jako stałego comiesięcznego dodatku osobom, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności, „o niemożności prowadzenia jakiegokolwiek życia samodzielnie”.

Prezydent Andrzej Duda podczas wielu spotkań odnosił się do krytyki, jaka od czasu do czasu pojawia się pod adresem programów socjalnych rządu Prawa i Sprawiedliwości. Między innymi podczas spotkania z mieszkańcami Chęcin.

Słyszę czasem, że mówią: to jest rozdawnictwo. Proszę państwa, to nie jest żadne rozdawnictwo. Czy jak rolnik rusza maszyną w pole po to, by siać zboże, wrzuca je w ziemię, to to jest rozdawnictwo, czy inwestycja? Programy „500+”, „300+” to są inwestycje czynione po to, by dzieciom było łatwiej się uczyć. Po to, by ludziom żyło się lepiej – podkreślił prezydent.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

500+ dla niesamodzielnych. Ponad 700 tys. osób z przyznanym świadczeniem

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 07:03
Do końca stycznia 725 tys. osób wnioskowało o świadczenie 500+, które przysługuje osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji - informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

To oni pomagają się odnaleźć na rynku pracy osobom z niepełnosprawnościami

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 18:53
Misją Fundacji TUS (Trening Umiejętności Społecznych) jest dostarczanie osobom z niepełnosprawnościami narzędzi do samodzielnego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dostępność Plus. BGK pomaga w walce z barierami architektonicznymi

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 08:52
Wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego pomaga w niwelowaniu barier architektonicznych dla niepełnosprawnych. BGK podpisał właśnie pierwszą umowę niskooprocentowanej pożyczki. Ze wsparcia skorzysta wspólnota mieszkaniowa Kolberga 8 w Warszawie, która dzięki niemu zamontuje windę.
rozwiń zwiń