X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pomoc w trudnych czasach. Zobacz, co składa się na "tarczę antykryzysową"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 10:59
Rano Sejm przyjął specustawę zawierającą pakiet wsparcia dla firm i pracowników dotkniętych epidemią koronawirusa. Główne cele "tarczy antykryzysowej" to ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach.
Audio
 • Główne założenia tarczy antykryzysowej - relacja Pawła Mytlewskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Projekt przewiduje działania osłonowe i wsparcie państwa w wysokości ponad 212 miliardów złotych. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Kilkadziesiąt różnych rozwiązań dla biznesu

Polska, wprowadzając pakiet pomocowy dla gospodarki, nie jest tu wyjątkiem - tak robią też inne państwa (np. USA czy Francja) bojąc się, że po pandemii przyjdzie kryzys gospodarczy.

Na "tarczę antykryzysową", która ma pomóc firmom w przetrwaniu ciężkich czasów, składa się co najmniej kilkanaście różnych rozwiązań. Oto najważniejsze z nich:

 • Zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące (marzec–maj) – zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby; skorzystać mogą także samozatrudnieni z przychodem do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie
 • Świadczenie w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia
 • Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach
 • Przedłużenie legalnego pobytu i zezwoleń na pracę dla obcokrajowców
 • Umożliwienie sklepom – w niedziele objęte zakazem handluprzyjmowania towaru, rozładowywania go oraz wykładania na półki.
 • Ochronę konsumentów w zakresie nadmiernego wzrostu cen i innych nieuczciwych praktyk (via UOKiK)
 • Czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej przy odraczaniu lub rozkładaniu na raty należności skarbowych i składkowych (ZUS)
 • Umożliwienie odliczenia od dochodu (przychodu) darowizn przekazanych na przeciwdziałanie COVID-19
 • Korzystniejsze zasady rozliczania straty.
 • Wsparcie firm transportowych przez Agencję Rozwoju Przemysłu w refinansowaniu umów leasingowych
 • Ułatwienia dla branży turystycznej
 • Zwalnianie z naliczania kar umownych za – związane z epidemią – opóźnienia przy realizacji przetargów
 • Umożliwienie gminom odstąpienia od pobierania podatku od nieruchomości od firm, które przez epidemię koronawirusa utraciły płynność finansową.
 • Przedłużenie bankowych kredytów obrotowych, w oparciu o dane finansowe na koniec 2019
 • Gwarancje de minimis z BGK
 • Dopłaty BGK do odsetek
 • Fundusze płynnościowe BGK, PFR i KUKE, w tym możliwość uzyskania – przez średnie i duże firmy – z funduszu PFR Inwestycje podwyższenia kapitału lub finansowania w postaci obligacji – łącznie o wartości 6 mld zł

Zgodnie z zapowiedziami władz, rozwiązania mają zacząć funkcjonować od początku kwietnia.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Czytaj także

"Nie traćmy żadnej godziny". Premier apeluje do Tomasza Grodzkiego o zwołanie Senatu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 07:03
Bardzo proszę marszałka Senatu, żeby zwołał Senat, najlepiej jeszcze dzisiaj, żeby nie tracić żadnej godziny, ponieważ od uchwalenia tej tarczy zależy ile przedsiębiorstw będzie w stanie ocalić swój biznes - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń