X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Daniel Obajtek: kryzys nie musi oznaczać przerwy w inwestowaniu

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 08:03
Spółka, która ma niski stopień zadłużenia i dobre parametry finansowe, tym bardziej powinna w takim czasie inwestować; myślę choćby o fuzji z Lotosem - powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Daniel Obajtek
Daniel ObajtekFoto: Mat. Prasowy Energa SA

Daniel Obajtek przekonywał, że w czasie kryzysu również trzeba prowadzić inwestycje. Podkreślił, że spółka jest w dobrej kondycji.

- Jeśli chodzi o paliwa, konsumpcja spada w Niemczech, Czechach i również w Polsce. Ale Orlen to nie tylko paliwa. Mamy kilka obszarów działalności, m.in. petrochemię, a na produkty petrochemiczne zapotrzebowanie rośnie. Trzymamy rękę na pulsie - zapewnił.

Jak dodał, powołał zespół interwencyjny do monitorowania i reagowania w tej nadzwyczajnej sytuacji.

- Są w nim ludzie od produkcji, handlu i inwestycji. Zarządzamy nie tylko kryzysem, lecz także procesem biznesowym. I patrzymy w przyszłość. Każdy dzień zaczynamy od spojrzenia na ceny produktów i ropy. To, że mamy dziś jedno z najtańszych paliw w Europie, wynika ze świadomych działań długoterminowych. I jest możliwe, bo wcześniej zabezpieczyliśmy sobie zdywersyfikowane źródła dostaw i przeprowadziliśmy wiele procesów optymalizacyjnych - zaznaczył Obajtek.

Dodał: "Teraz dzielimy się z Polakami marżą, obniżamy ceny, również broniąc własnego rynku i interesów".

- To także nasze wsparcie dla polskiej gospodarki. Taka jest rola koncernów narodowych, zwłaszcza w czasach kryzysów. Co prawda niedawno wmawiano nam, że kapitał nie ma narodowości, że lepszym wariantem jest prywatyzacja, ale to nieprawda. Kapitał ma narodowość - powiedział.

Pytany, jak bardzo w obliczu epidemii załamał się polski rynek, odpowiedział, że każdy widzi, że rynek wyhamował.

- Rozmawiam z szefami różnych firm i wiem, że wiele z nich zmaga się z poważnymi problemami. Z perspektywy takiej firmy jak Orlen, widzę to tak: jest czas, kiedy się zarabia więcej, i czas, kiedy zarabia się mniej. Rodzima firma musi inwestować przede wszystkim w macierzysty rynek, bo on jest najbardziej stabilny. W eksporcie-imporcie tej stabilności nie ma - powiedział.

Co zmieni kryzys?

Pytany, czy "wstrząs otrzeźwi biznes", przyznał, że w to nie wierzy.

- W Europie biznes jest w większości prywatny. A takiemu po pierwsze brakuje długoterminowej perspektywy, a po drugie jest duża konkurencja. Nikt nie będzie produkował drożej, jeśli gdzie indziej może taniej. Jeżeli państwa wprowadzą pewne bodźce do inwestowania, a UE zmieni podejście choćby do koncentracji, biznes będzie się odradzał. Tylko na razie w Europie próbuje się ludziom wmawiać, że koncentracja i monopolizm działają na ich niekorzyść. Nieprawda. W większości działa to na korzyść klienta, bo optymalizuje koszty. I jeśli Unia nie zmieni zdania, to czy duży biznes będzie się tu lokował? - pytał Obajtek.

Pytany, czy spółkę będzie stać na to, żeby jednocześnie dokonywać inwestycji, inwestować w przejęcia i CSR, podkreślił, że "spółka ma zadania społeczne, ale nawet one mają granice".

- I my nie przekroczymy granicy bezpieczeństwa finansowego spółki. Jestem odpowiedzialnym człowiekiem i mam bardzo odpowiedzialny zarząd. To nie pora i czas, żeby zmieniać plany inwestycyjne. Spółka, która ma bardzo niski stopień zadłużenia, dobre parametry finansowe, tym bardziej powinna w takim czasie inwestować. I powinna realizować plany akwizycyjne. Myślę choćby o fuzji z Lotosem. Liczę, że w czerwcu otrzymamy decyzję Komisji Europejskiej. W kwietniu powinna być decyzja KE w sprawie Energi - wskazał prezes PKN Orlen.

- Zgodnie z terminami określonymi w wezwaniu, czekamy na odpowiedź większościowego akcjonariusza, czyli Skarbu Państwa, oraz pozostałych akcjonariuszy. Oczywiście inwestujemy w energetykę. W czasie kryzysu trzeba rozwijać wiele filarów biznesu - podkreślił.

Więcej - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

PolskieRadio24.pl, PAP, DGP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dziękuję za wkład w walkę z wirusem". Prezydent docenia działania PKN Orlen

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 21:50
Andrzej Duda podziękował pracownikom i prezesowi PKN Orlen za szybkie rozpoczęcie produkcji płynu odkażającego. Prezydent odwiedził zakład Orlen Oil w Jedliczach na Podkarpaciu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKN Orlen zwiększa produkcję płynu dezynfekcyjnego. Nawet 5 mln litrów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 22:23
- Produkcja płynu do do dezynfekcji o działaniu wirusobójczym będzie rosła - zapewnił prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek. W rozmowie z TVP Info podkreślił dobrą współpracę firmy z rządem, która zaowocowała bardzo szybkim przestawieniem produkcji na potrzeby walki z epidemią koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

6 mln zł na zakup sprzętu medycznego. Fundacja ORLEN pomaga szpitalom w walce z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 14:30
Fundacja Orlen przekaże 6 milionów złotych 11 szpitalom na walkę z koronawirusem. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup sprzętu medycznego niezbędnego do diagnostyki i ratowania życia oraz zdrowia zakażonych osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKN Orlen przeznaczy kolejne 60 mln zł na walkę z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 17:22
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział, że kierowana przez niego spółka przeznaczy na walkę z koronawirusem kolejne 60 mln zł. Poinformował również, że w niedzielę dotarł pierwszy transport ochronnych masek, które PKN Orlen ma przekazać Agencji Rezerw Materiałowych oraz fundacjom.
rozwiń zwiń