more_horiz
Gospodarka

Zatory płatnicze sporym utrapieniem dla firm, zwłaszcza w dobie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 09:41
44 proc. firm ma kłopot z opłatą faktur na czas przez to, że inni im nie płacą, a 42 proc. straciło zaufanie do kontrahentów - wynika z badania "Wpływ koronawirusa na płynność finansową firm". W czasie pandemii pieniędzy na utrzymanie płynności przedsiębiorcy szukają online.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Jak podkreślili autorzy badania, zatory płatnicze, jedno z największych utrapień mikro i małych firm, są dla nich szczególnie dotkliwe w obecnej sytuacji, gdy gospodarka stanęła z dnia na dzień. 27 proc. firm przyznaje, że choć ma pieniądze, to nie płaci swoim kontrahentom, bo woli trzymać gotówkę na czarną godzinę; a 63 proc. podejrzewa o to innych.

>>> Czytaj więcej: Czym jest tarcza antykryzysowa? Portal GOV.PL <<<

- Zamknięci w biurach lub domach przedsiębiorcy szukają więc rozwiązań online, by uniknąć bankructwa – wskazano w badaniu IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.

Według badania 44 proc. firm ma kłopot z terminową opłatą faktur przez to, że inni im nie płacą, a 42 proc. przyznaje, że straciło zaufanie do wiarygodności finansowej swoich kontrahentów w obliczu pandemii koronawirusa.

Kryzys wymaga od firm elastyczności

Jak powiedział prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki, epidemia zmieniła też sposób reakcji firm, które coraz częściej przestawiają się na usługi online i same szukają rozwiązań dostępnych przez internet.

- Spytaliśmy przedsiębiorców, jakie usługi wspierające płynność finansową są dla nich szczególnie ważne w czasie pandemii koronawirusa. Blisko 30 proc. przedsiębiorców uważa, że to faktoring online. 65 proc. przedsiębiorców wskazuje monitoring płatności, a 42 proc. pobieranie raportów na temat sytuacji finansowej kontrahentów - powiedział.

Łącki podkreślił, że firmy przestały sobie wzajemnie ufać i widać tego efekty. W marcu, jak dodał, w porównaniu ze styczniem liczba zapytań i pobieranych z rejestru raportów na temat kondycji innych firm wzrosła o 200 procent.

Badanie przeprowadzono w dniach 13-17 marca wśród 202 małych i średnich firm.

PolskieRadio24.pl, PAP, KRD, md