X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Odra będzie znowu żeglowna. Unia inwestuje w modernizację szlaku wodnego

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 11:00
Są pieniądze na modernizację 22-kilkometrowego odcinka Odry. Prace przyczynią się do udrożnienia i przystosowania do III klasy drogi wodnej oraz przywrócenia możliwości transportowych szlaku żeglownego na rzece. Środki finansowe – na które podpisano już umowę – pochodzą z funduszy unijnych.
Dolina Odry
Dolina OdryFoto: anki21/Shutterstock.com

Jak informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, koszt całego projektu to 154 mln zł, z czego ponad 130 mln zł będzie pochodziło z programu Infrastruktura i Środowisko. Umowę na dofinansowanie projektu „Modernizacja jazów odrzańskich na odcinku w zarządzie RZGW Gliwice – woj. opolskie (etap II)” podpisali przedstawiciele Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Wód Polskich.

22 km nowych dróg wodnych

Modernizacja jazów, czyli budowli wznoszonych w poprzek koryta rzeki, służących do spiętrzenia wody, przyczyni się do udrożnienia, przystosowania do III klasy drogi wodnej oraz przywrócenia możliwości transportowych szlaku żeglownego na rzece.


pieniądze złotówki złoty 1200.jpg
Rozwój szlaków wodnych w Polsce kosztować będzie ok. 70 mld zł. Pomogą fundusze unijne?

Inwestycja zakłada między innymi wymianę zamknięć sektorowych na klapowe z napędem hydraulicznym, przebudowę konstrukcji betonowych filarów, przyczółków i przęseł. Wybudowane zostaną przepławki dla ryb dwuśrodowiskowych, nadbudówki maszynowni i kładki.

Przebudowane też zostaną drogi i place dojazdowe oraz infrastruktura energetyczna, a obiekty zostaną wyposażone w systemy automatycznego i zdalnego sterowania klapami oraz monitorujące pracę urządzeń i bezpieczeństwo budowli. W ramach projektu powstanie prawie 22 km nowych bądź zmodernizowanych śródlądowych dróg wodnych.

Projekty za ponad miliard złotych

– Żegluga rzeczna to najbardziej ekologiczny rodzaj przewozu. Dlatego przeznaczamy kolejne środki na rozwój transportu śródlądowego – podkreśla minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.


odra 1200.jpg
PolskieRadio24.pl Gospodarka Informacje Odra ma wrócić na mapę transportową Polski. Powstanie Odrzańska Droga Wodna

Dodaje też, że dofinansowanie projektów z zakresu żeglugi śródlądowej z finansów unijnych opiewa już na kwotę 1,1 mld zł. Z tych środków przewidziana jest realizacja 12 projektów z zakresu modernizacji infrastruktury żeglugowej na Odrzańskiej Drodze Wodnej.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Około 30 mld zł będzie kosztowało przywrócenie pełnej żeglowności na Odrze

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 17:34
30 mld zł to szacunkowy koszt przywrócenia pełnej żeglowności na Odrze – powiedział w środę we Wrocławiu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duże pieniądze na drogi wodne w Polsce. "Udrożnienie Odry i Wisły ma ogromne znaczenie"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 20:17
Prezydent Andrzej Duda podpisał akt ratyfikacyjny europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN). Nowe przepisy umożliwią występowanie o unijne środki na inwestycje służące poprawie żeglowności na rzekach. O tym, czy warto inwestować w transport rzeczny mówił w Polskim Radiu 24 Marek Tarczyński z Polskiej Izby Spedycji i Logistyki.
rozwiń zwiń