Coraz liczniejsza koalicja popierająca inwestycje w gaz. Już 8 państw naciska na UE

2020-05-29, 10:05

Coraz liczniejsza koalicja popierająca inwestycje w gaz. Już 8 państw naciska na UE
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: twitter/polskielng

Cypr dołączył do grupy ośmiu państw członkowskich, które chcą przekonać Komisję Europejską do inwestycji w technologie i infrastrukturę gazową. Inicjatorem powołania grupy jest Polska. Wiceszef KE Frans Timmermans powiedział, że gaz ziemny będzie odgrywał pewną rolę w transformacji Unii Europejskiej w kierunku neutralności klimatycznej.

- Nasza inicjatywa kierowana przez Ministerstwo Klimatu zyskała poparcie kolejnego państwa członkowskiego. Cypr dołączył do grupy, która uważa, że gaz ziemny ma do odegrania ważną rolę w transformacji w stronę neutralności klimatycznej - poinformowało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.

Powiązany Artykuł

twitter gazociąg 1200.jpg
Ekspert: Polska zagospodarowuje przestrzeń europejskiego rynku gazowego

20 maja osiem państw – Bułgaria, Czechy, Grecja, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry – przesłało Komisji Europejskiej list, w którym przekonują, że gaz ziemnym będzie kluczowym narzędziem w staraniach o osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r. Kraje będą naciskać na UE, by ta wsparła finansowo i nie wykluczała technologii opartych na gazie ziemnym w dojściu do neutralności klimatycznej.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo dostaw energii

Sygnatariusze dokumentu skierowanego do KE, którego Polska była inicjatorem, podkreślają, że Europejski Zielony Ład, przewidujący osiągnięcie przez Wspólnotę neutralności klimatycznej po 2050 roku – gdy emisja CO2 będzie się równała pochłoniętej – zakłada uruchomienie znacznych inwestycji, które pozwolą stać się Europie klimatycznym liderem.

- Odchodząc od stałych paliw kopalnych, musimy zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii, a także uwzględnić społeczne i ekonomiczne aspekty tego procesu, ze szczególnym naciskiem na przezwyciężenie konsekwencji obecnej sytuacji spowodowanej przez COVID 19 - podkreśla resort klimatu.

Transformacja energetyczna niemożliwa z dnia na dzień

W dokumencie zaznaczono, że polityka energetyczna i klimatyczna Unii powinna respektować różnice w poszczególnych krajach i przez to umożliwić im wdrożenie odpowiednio dostosowanych rozwiązań, które pozwolą im, jak i Wspólnocie, osiągnąć neutralność klimatyczną.

Według Ministerstwa Klimatu transformacja energetyczna Europy jedynie w oparciu o odnawialne źródła energii nie jest możliwa do zrealizowania z dnia na dzień, a jej koszty będą ogromne.

Walka ze zmianami klimatu będzie dłuższa i droższa

Odnosząc się do finansowania, państwa w dokumencie zwracają uwagę, że firmy operujące infrastrukturą gazową powinny mieć taki sam dostęp do kapitału zewnętrznego jak operatorzy systemów energii elektrycznej. Infrastruktura gazowa powinna mieć również dostęp do funduszy strukturalnych oraz pożyczek inwestycyjnych.

- Wsparcie ze strony UE dla dalszego rozwoju infrastruktury gazowej przyczyniającej się i usprawniającej transformację energetyczną jest konieczne. Potencjalne zaprzestanie dalszego wsparcia rozwoju infrastruktury gazowej spowoduje, że walka ze zmianami klimatu będzie jeszcze dłuższa i znacznie droższa  uważają przedstawiciele koalicji.

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformował, że gaz ziemny będzie odgrywał pewną rolę w transformacji Unii Europejskiej w kierunku neutralności klimatycznej. Podkreślił, że Komisja podtrzymuje swój cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

– Myślę, że to ważne, abyśmy spojrzeli na istniejącą infrastrukturę gazową i infrastrukturę LNG, żeby przekonać się, w jakimś zakresie moglibyśmy ją dostosować do wykorzystania wodoru. Gaz ziemny będzie, przez jakiś czas, ciągle odgrywał rolę jako paliwo przejściowe – powiedział Timmermans.

Fundusz wyklucza gaz ziemny

W środę KE zaproponowała projekt budżet Unii Europejskiej w wysokości 1,1 bln euro na lata 2021-2027 oraz nowy mechanizm naprawy gospodarczej o wartości 750 mld euro. Propozycja przewiduje, że 25 proc. unijnego budżetu zostanie przeznaczone na wydatki związane z klimatem.

Wszystkie pieniądze z mechanizmu naprawczego, w tym pieniądze nieprzeznaczone na zielone inwestycje, będą musiały spełniać pewne warunki związane z dążeniem do ograniczenia emisji CO2. Kraje ubiegające się o wsparcie będą musiały opracować plany wydatków, a Komisja Europejska oceni, czy nie są one sprzeczne z unijnymi celami klimatycznymi.

Niektóre części pakietu UE, w tym Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, którego budżet Komisja w swojej propozycji zwiększyła do 40 mld euro, wykluczają finansowanie inwestycji gazowych.

Jak powiedziała agencji Reutera unijna komisarz ds. energii Kadri Simmons, Fundusz ten wyklucza "wszelkiego rodzaju inwestycje w paliwa kopalne, w tym także w gaz ziemny" Z finansowania inwestycji gazowych pod koniec ubiegłego roku wycofał się też Europejski Bank Inwestycyjny.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/akg/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej