X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wraca popyt na kredyty. Mniejsza niepewność i niskie stopy sprzyjają zaciąganiu zobowiązań

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 08:43
Klienci znów ruszyli do banków po pieniądze. Kuszą niskie stopy procentowe, a widmo kryzysu nie wydaje się już tak straszne - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: fotogut/shutterstock.com

Jak czytamy, popyt na kredyty wyraźnie się odbudowuje po miesiącach zamrożenia gospodarki. Według danych Biura Informacji Kredytowej liczba wniosków, jakie składają klienci w bankach i SKOK-ach, znów rośnie, a proces ten przyspieszył w pierwszej połowie lipca. Popyt na kredyty ratalne zaczął się podnosić najszybciej, bo jeszcze w kwietniu, a w pierwszej połowie lipca wniosków klientów jest już więcej niż rok wcześniej.

- W tygodniu między 6 a 12 lipca dynamika była już dodatnia i wynosiła 4,9 proc. rok do roku – komentuje główny analityk BIK prof. Waldemar Rogowski.

startup-593322_1280_1.jpg

Wiąże to z rosnącymi zakupami sprzętu RTV AGD, mebli i innych dóbr trwałego użytku w systemie ratalnym. Wzmożony popyt na sprzęt i meble widać w danych GUS. W ostatniej publikacji – za maj – sprzedaż tych towarów była większa o 14,4 proc. w cenach stałych, choć ogólny wskaźnik spadł o 7,7 proc. w porównaniu z majem 2019 r.

Kredyt tani, coraz tańszy

Waldemar Rogowski wskazuje, że o wzroście liczby wniosków o kredyt ratalny decydują dwa główne czynniki. Pierwszy to rekordowo niskie stopy procentowe, które sprawiają, że taki kredyt jest po prostu tani. Drugi to atrakcyjne oferty promocyjne sprzedawców, którzy w ten sposób próbują nadrobić straty wywołane lockdownem wprowadzonym w połowie marca i w kwietniu.

W przypadku kredytów mieszkaniowych załamanie sprzedaży nie było tak głębokie, jak w kredytach konsumpcyjnych – w kwietniu spadek wynosił 23 proc. rok do roku. Popyt – liczony jako łączna wartość kredytów, o którą wnioskowali klienci – malał w podobnej skali, w kwietniu był niższy o ponad 27 proc. w porównaniu ze stanem rok wcześniej, w maju o ponad 24 proc. Ale już w czerwcu spadek wynosił 6,7 proc., a w poprzednim tygodniu lipca jedynie 6,3 proc.

Więcej - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

PolskieRadio24.pl, DGP, PAP, md

Zobacz więcej na temat: kredyt finanse osobiste

Czytaj także

Banki szukają dodatkowych dochodów. Nowe cenniki nie ucieszą klientów

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 12:54
Pandemia koronawirusa i niskie stopy procentowe powodują wzrost cen usług bankowych. Z najnowszych danych GUS wynika, że w maju 2020 r. usługi bankowe zdrożały o 40 proc. w ujęciu rok do roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy rodzaj wsparcia dla firm. Ruszają dopłaty do oprocentowania kredytów

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 09:21
Dziś start kolejnego programu pomocowego dla firm, zmagających się ze skutkami pandemii koronawirusa. Dzięki tarczy 4.0 przedsiębiorcy już wkrótce będą mogli wnioskować o dopłaty do oprocentowania kredytów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banki mają problem. Ich giełdowa wartość zmalała o 40-50 proc.

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 17:01
Polskie banki nadal nie zaczęły odrabiać strat poniesionych w związku z pandemią koronawirusa. Jeśli szybko nie podejmą konkretnych działań, np. nie zaczną łagodzić polityki kredytowej, kryzys w sektorze bankowym jeszcze się pogłębi - poinformowała spółka Kochański & Partners.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stopy poszły w dół, a raty - niekoniecznie. Kiedy kredytobiorcy odczują te zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 10:20
We wtorek zbiera się Rada Polityki Pieniężnej, jednak - zdaniem analityków rynku - tym razem zmiany stóp procentowych nie będzie. Tylko w tym roku Rada zrobiła to już trzy razy, chcąc pobudzić gospodarkę, częściowo zamrożoną z powodu pandemii koronawirusa.
rozwiń zwiń