Pieniądze na "Dobry start" wciąż czekają. Warto się pospieszyć

2020-08-17, 11:15

Pieniądze na "Dobry start" wciąż czekają. Warto się pospieszyć
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Po świadczenie 300+ zgłosiło się już ok. 1,7 mln wnioskodawców. Wciąż jeszcze 3 mln dzieci ma prawo się o to starać. Program "Dobry start" to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny.

Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej zaprezentowało pierwsze wyliczenia dotyczące 300+. Do 11 sierpnia 2020 r. wpłynęło 1,778 mln wniosków, co oznacza, że w ramach tego świadczenia przekazano już ponad 533 mln zł. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z trzech województw: mazowieckiego, dolnośląskiego i opolskiego – podaje serwis biznesinfo.pl.

Powiązany Artykuł

dziecko matka ojciec rodzice rodzina 1200.jpg
Resort rodziny przypomina: w tym roku nie trzeba składać kolejnego wniosku o 500+

Wystarczy wniosek

Resortowe szacunki wskazują, że z programu 300+ może skorzystać ok. 4,6 mln uczniów. Prawie 3 mln uprawnionych w dalszym ciągu nie zgłosiło się po pieniądze. Nabór wniosków trwa od 1 lipca do 30 listopada 2020 r. Jednak na uprzywilejowanej pozycji są osoby, które zawnioskują o wsparcie finansowe do końca sierpnia – pieniądze zostaną wypłacone bowiem maksymalnie do 30 września.

Każdy, kto będzie zwlekał i zgłosi się po 300+ między wrześniem a listopadem, na wypłatę może czekać nawet dwa miesiące. Oznacza to, że wsparcie może trafić do beneficjentów dopiero na początku 2021 r., czyli długo po rozpoczęciu nowego roku szkolnego.

Świadczenie "Dobry start" przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek.

Powiązany Artykuł

żniwa zboże 1200.jpg
Na wsi trwają żniwa. Marlena Maląg apeluje o zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa

Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wiele możliwości aplikowania

Wniosek należy złożyć przez platformę Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Od początku sierpnia można aplikować również drogą tradycyjną. W tym celu należy przesłać wniosek za pośrednictwem Poczty Polskiej lub osobiście stawić się w urzędzie gminy, miasta, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej przez daną gminę. Dokumenty można złożyć w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+.

Świadczenie "Dobry start" nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

 

PolskieRadio24.pl/gov.pl/biznesinfo.pl/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej