Polska szybko wróci do inwestycji w nieruchomości komercyjne. Na rynku jest sporo zamrożonego kapitału

Powrót inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych do poziomu sprzed pandemii Europie zajmie dwa lata, a Polsce pół roku mniej – wynika z raportu firmy doradczej CBRE "Real Estate Market Mid-Year Outlook 2020".  

2020-08-27, 10:05

Polska szybko wróci do inwestycji w nieruchomości komercyjne. Na rynku jest sporo zamrożonego kapitału
Biurowce należą do najchętniej kupowanych nieruchomości komercyjnych. Foto: shutterstock.com/ESB Professional

Aktualnie na rynku jest sporo zamrożonego kapitału, który inwestorzy już niedługo zaczną wydawać. Na pierwszy ogień pójdą najlepsze powierzchnie biurowe i logistyczne. Jak przypomniał Daniel Bienias, dyrektor zarządzający CBRE, poprzedni rok na rynku nieruchomości komercyjnych był rekordowy, wartość inwestycji w naszym kraju przekroczyła 7,7 mld euro, co oznacza wzrost o niemal 3 mld w porównaniu do wyniku sprzed dwóch lat.


Powiązany Artykuł

nieruchomości 1200.jpg
Spadek inwestycji firm w technologie, wzrost w nieruchomościach. Nowe dane GUS

Rok zakończymy notując spadki

– Cykl wzrostowy został jednak gwałtownie zatrzymany przez pandemię koronawirusa. Niemniej jednak utrzymujące się środowisko niskich stóp procentowych z dużym kapitałem, który inwestorzy zamrozili w związku z panującą na rynku niepewnością, oznacza, że nieruchomości komercyjne są dobrze przygotowane do odbicia – uważa Daniel Bienias, według którego niektóre sektory okazały się odporne na kryzysowe warunki, zwłaszcza biura w najlepszych lokalizacjach oraz magazyny.

Eksperci CBRE spodziewają się odbicia gospodarczego już w drugiej połowie tego roku. "Mimo to skutki epidemii odcisnęły tak silne piętno w pierwszej połowie roku, że cały 2020 zakończymy notując spadki" – informuje CBRE.

Z analiz ekonomicznych wynika, że PKB strefy euro skurczy się w tym roku o 8,3 proc. "Wynik dla Polski, mimo że ujemny, przedstawia się dużo lepiej i wynosi -3,8 proc., co stawia nasz kraj na najlepszej pozycji w całej Europie. Dzięki temu Polska ma szansę szybciej wrócić do stanu sprzed epidemii – w około półtora roku, podczas gdy Europie zajmie to dwa lata" – czytamy w analizie.

REKLAMA

Duży popyt ze strony najemców

Zdaniem Daniela Bieniasa dobrym zwiastunem dla rynku nieruchomości i inwestycji w Europie są utrzymujące się niskie stopy procentowe. Według niego należy się spodziewać, że do 2023 roku banki centralne zachowają politykę niskich stóp, co powinno napędzać decyzje inwestorów.


Powiązany Artykuł

komputer cyfryzacja praca 1200x660.jpg
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. Zamiana dokumentacji papierowej na elektroniczną

W opinii analityków CBRE logistyka okazała się szczególnie odporna na kryzys związany z koronawirusem. Rośnie sektor e-commerce, a tym samym zapotrzebowanie na magazyny. Roczna prognoza wzrostu czynszów w najlepszych lokalizacjach pozostaje pozytywna dla wszystkich lokalizacji logistycznych, przy dalszej presji wzrostowej na rynkach z poważnymi ograniczeniami w zakresie dostępności gruntów, takich jak m.in. Warszawa.

CBRE spodziewa się, że duży popyt ze strony najemców będzie nadal wzbudzał znaczne zainteresowanie inwestorów – niektórzy będą zwiększać swoje aktywa logistyczne, a inni po raz pierwszy wejdą w ten sektor.

 

REKLAMA

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej