Wykup gruntów pod budowę CPK jeszcze w tym roku

2020-08-28, 10:30

Wykup gruntów pod budowę CPK jeszcze w tym roku
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: twitter/CPK/fly4free.pl

Wykup gruntów pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego rozpocznie się jeszcze w tym roku. Zapowiedział to pełnomocnik rządu do spraw budowy CPK, wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Na początku tego roku Marcin Horała zapowiadał, że wykup będzie możliwy po nowelizacji specustawy, która między innymi reguluje formalności związane z przygotowaniami do budowy portu i sieci komunikacyjnej.


Powiązany Artykuł

cpk 1200.jpg
Program inwestycyjny CPK to 95 tys. miejsc pracy

Minister podkreślił, że prace nad nowelizacją ustawy są zaawansowane i na pewno będą zawierały pewne nowe propozycje w zakresie wykupu gruntów. Zastrzegł jednak, że ze względu na uwarunkowania procesu legislacyjnego nie może w tej chwili jednoznacznie zadeklarować, kiedy dokładnie nowe prawo będzie gotowe. Nie wykluczył jednocześnie, że nowelizacja nie będzie jeszcze gotowa do końca tego roku. Dodał także, że nie wiadomo w tej chwili, jaki ostatecznie kształt będą miały znowelizowane przepisy.


Planowana lokalizacja CPK (opr. PAP) Planowana lokalizacja CPK (opr. PAP)

Wkrótce ruszy wykup gruntów 

Zaznaczył jednak, że nawet jeśli prace nad nowym prawem miałyby trwać, spółka odpowiedzialna za budowę CPK rozpocznie wykup gruntów.

Nie wykluczył, że początkowo wykup będzie prowadzony w formie programu pilotażowego. Zostanie też stworzony nabór chętnych do rozmów. Marcin Horała zaznaczył, że w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzony wykup gruntów na zasadzie dobrowolności.

 - Jeśli na tym etapie ktoś nie będzie chciał, to nie sprzeda swojej własności – podkreślił wiceminister infrastruktury. Jednocześnie wyraził nadzieję, że spółka dojdzie do porozumienia ze wszystkimi właścicielami gruntów i nie będzie konieczny obowiązkowy skup.

Źródłem pieniędzy ma być wieloletni plan finansowy CPK. Pełnomocnik rządu do spraw budowy portu powiedział jednak, że brak planu nie uniemożliwi wykupu. Podkreślił, że spółka dysponuje własnymi środkami i niektóre nieruchomości będzie mogła wykupić, nie czekając na zatwierdzenie planu.

Marcin Horała dodał, że nowelizacja ustawy o CPK zawiera zapisy, które zagwarantują rozpoczęcie zasadniczych prac w 2023 roku.


Powiązany Artykuł

cpk 1200(1).jpg
Budowa CPK. Rząd przygotowuje program inwestycyjny

Czym będzie CPK ? 

Centralny Port Komunikacyjny będzie się składał z kilku elementów. W Baranowie, między Warszawą a Łodzią, powstanie Port Lotniczy Solidarność. W myśl wcześniejszych założeń początkowo ma on obsługiwać do 45 milionów pasażerów rocznie. Możliwa jest jednak korekta tych założeń, co spowoduje, że w pierwszym etapie lotnisko obsłuży do 30 milionów pasażerów rocznie. Jednocześnie możliwa będzie szybka rozbudowa tak, by w niedługim czasie mogło odprawić o 15 milionów osób więcej.

Drugim elementem CPK jest tak zwany komponent kolejowy. Dzięki zupełnie nowej sieci szybkiej kolei możliwy będzie wygodny dojazd do CPK niemal z każdego zakątka kraju. Przedstawiciele spółki deklarują, że będą się starać o unijne dotacje przy budowie sieci kolejowej.

Trzecim elementem ma być sieć drogowa, która będzie oparta na istniejącej już autostradzie A2. Plan zakłada między innymi jej poszerzenie.

Plan zakłada także powstanie miasta Airport City, w którym mieszkaliby pracownicy CPK.


 

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej