X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pandemia wpływa na nasze zwyczaje. Sytuację ekonomiczną oceniamy pozytywnie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 11:23
Pandemia w większym stopniu niż na sytuację ekonomiczną wpłynęła na zwyczaje Polaków. 80 proc. respondentów rzadziej uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/FamVeld

Według trzeciej fali badania nastrojów gospodarstw domowych PFR i PIE, czterech na pięciu ankietowanych (80 proc.) rzadziej niż przed pandemią bierze udział w wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych. Z basenów, siłowni i klubów fitness rzadziej korzysta 70 proc. badanych, a z restauracji, pubów i barów - 68 proc. Z kolei ponad połowa (58 proc.) respondentów deklaruje, że rzadziej robi zakupy w supermarketach i galeriach handlowych; a blisko połowa (47 proc.) równie często jak przed pandemią korzysta z usług fryzjerskich i kosmetycznych.

Zdaniem 57 proc. ankietowanych epidemia koronawirusa nie wpłynęła na zmianę sytuacji finansowej gospodarstw domowych, a w przypadku co trzeciego respondenta (34 proc.) wpływ był negatywny.

praca1200.jpg
Dobre informacje z rynku pracy. Co piąta firma chce zwiększyć zatrudnienie

"Wakacyjne nastroje" mogą się zmienić

Autorzy badania zwracają uwagę, że pomimo największej od dekad recesji zdecydowana większość Polaków (71 proc.) nadal pozytywnie ocenia sytuację finansową swoich gospodarstw domowych, a ponad połowa (57 proc.) uważa, że pandemia nie wpłynęła na zmianę ich sytuacji finansowej. Z kolei 58 proc. badanych deklaruje, że pandemia nie wpłynęła na stan ich oszczędności. Obecnie na posiadanie oszczędności wskazuje 55 proc. respondentów, a co trzeci uważa, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy zaoszczędzi jakąś sumę pieniędzy. Eksperci PIE zwracają jednak uwagę, że przed nami okres jesienno-zimowy, który część utrzymujących się dotychczas "wakacyjnych nastrojów" może zmienić, co wiąże się z niepewną sytuacją epidemiologiczną.

W porównaniu do badania z końca lipca, o 8 punktów proc. spadł odsetek Polaków zgłaszających możliwość oszczędności w ciągu nadchodzących trzech miesięcy. Za prawdopodobny taki scenariusz uznaje 31 proc. badanych, za nieprawdopodobny 59 proc. Istotnym składnikiem zadłużenia gospodarstw domowych jest spłata kredytu lub pożyczki. Takie obciążenie deklaruje 32 proc. badanych.

Zdecydowana większość wyjazdów krajowych

Z badania wynika też, że 26 proc. respondentów ocenia sytuację gospodarczą kraju jako dobrą, a 34 proc. – jako negatywną. Ponad połowa badanych uważa, że w ciągu najbliższego półrocza sytuacja gospodarcza Polski pogorszy się, a 16 proc. – że się poprawi. W porównaniu z końcem lipca, o 9 punktów procentowych zmniejszył się odsetek osób spodziewających się poprawy sytuacji, a o 6 pp. wzrósł odsetek ankietowanych oczekujących pogorszenia.

praca biurowa free shut 1200.jpg
Ekspert PIE: pracodawcy i pracownicy wykazali ogromną determinację, aby utrzymać zatrudnienie pomimo pandemii

Autorzy badania wyliczyli też, że w lipcu i sierpniu na wakacje wyjechało 35 proc. Polaków. Spośród nich 76 proc. spędziło urlop w kraju, 12 proc. tylko za granicą, a 6 proc. było zarówno na wyjeździe krajowym, jak i zagranicznym. 40 proc. badanych przeznaczyło na wyjazd wakacyjny do 1 tys. zł na osobę; 19 proc. – od 1 tys. zł do 1,5 tys. zł na osobę, a niemal co trzeci wydał ponad 1,5 tys. zł na osobę.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS: w maju spadek zatrudnienia i płac, w czerwcu poprawa nastrojów konsumentów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 12:00
Wynagrodzenie w maju, licząc rok do roku, wzrosło o 1,2 proc., po wzroście o 1,9 proc. w kwietniu. Majowy spadek płac o 3,1 proc., licząc miesiąc do miesiąca, był spowodowany brakiem wypłat nagród i premii - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w maju rdr spadło o 3,2 proc. vs konsensus spadku o 2,7 proc. i po spadku o 2,1 proc. w kwietniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: Polacy nie przestali oszczędzać, ale zaczęli zabierać pieniądze z nieopłacalnych lokat bankowych

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 15:00
W lipcu depozyty Polaków zmalały, ale to nie oznacza, że przestaliśmy oszczędzać. Raczej zmieniła się forma odkładania wolnych środków. Część pieniędzy z banków odpłynęła na giełdę, a część na zakup nieruchomości. Sporo Polaków trzyma też pieniądze na rachunkach bieżących, bo faktycznie oprocentowanie lokat jest znikome - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Mariusz Adamiak z banku PKO BP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe badanie wśród pracodawców. Ekspert: polski rynek pracy jest jednym z mocniejszych w Europie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 10:00
Na rynku pracy mamy stabilizację, choć nie brakuje też firm, które chcą zatrudniać pracowników - wynika z barometru "Perspektywy zatrudnienia" zaprezentowanego przez agencję ManpowerGroup.
rozwiń zwiń