X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Uwaga pracownicy. Ostatnia szansa na wykorzystanie zaległego urlopu

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 09:30
Ostatni dzwonek na wykorzystanie zaległych urlopów wypoczynkowych. Termin składania wniosków o urlop za 2019 rok mija 30 września. Pracodawców i pracowników, którzy nie wywiążą się z tego obowiązku, mogą spotkać kary finansowe.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Unsplash/pixabay

- Zaległości urlopowych nie powinien lekceważyć ani pracodawca, ani pracownik - mówi Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy z Pracodawców RP. Jak dodaje, jeżeli pracodawca będzie ciągle przesuwał termin udzielenia urlopu i w końcu tego nie zrobi w ogóle, to będzie to wykroczenie przeciwko prawu pracownika, zagrożone grzywną od tysiąca do 30 tysięcy złotych.

- Pracownik może rozpocząć odbiór zaległego urlopu najpóźniej 30 września. Wtedy termin zostaje zachowany - wyjaśnia ekspertka.

praca zdalna shutterstock_1621300114 1200.jpg
Szykują się zmiany w kodeksie pracy. Stanisław Szwed: telepracę zastąpi praca zdalna

Urlop nawet bez zgody

Pracodawca nie musi mieć zgody pracownika, kierując go na urlop zaległy - przypomina Kamila Kozera, Radca prawny z Kancelarii ANSWER. Wskazuje, że Sąd Najwyższy wielokrotnie wypowiadał się w tym zakresie i stanął w tym przypadku po stronie pracodawcy.

Niepodporządkowanie się przez pracownika poleceniu przełożonego, może wiązać się z nałożeniem na takiego pracownika kar dyscyplinarnych.

- Pracodawca ma prawo wymagać, że pracownik wykorzysta urlop zgodnie z zobowiązaniem. W przeciwnym przypadku pracownik dopuści się naruszenia ustalonej organizacji i porządku pracownicy, co da pracodawcy prawo nałożenia na takiego pracownika kary upomnienia lub nagany.

Kodeks pracy gwarantuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy pracownika.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dobrze by było uregulować teraz ten problem". Wiceminister Szwed o planach oskładkowania umów-zleceń

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 15:07
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed podkreślił w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że są plany pełnego oskładkowania wszystkich umów-zleceń. Zanim jednak rząd podejmie decyzję w tej sprawie, przedyskutuje ją z partnerami społecznymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szykują się zmiany w kodeksie pracy. Stanisław Szwed: telepracę zastąpi praca zdalna

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 08:35
Pojęcie telepracy zniknie z kodeksu pracy, a zastąpią je regulacje dotyczące pracy zdalnej - zapowiada w "Dzienniku Gazecie Prawnej" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Według niego praca zdalna miałaby być stosowana w porozumieniu z zatrudnionymi, a pracodawca zlecałby ją tylko w wyjątkowych okolicznościach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia nie zmniejszyła popytu na biura. W stolicy szykuje się rekord

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 14:38
Rok 2020 będzie rekordowy pod względem planowanej powierzchni biurowej w stolicy; w ciągu dekady łączne zasoby biurowe Warszawy osiągnęły poziom 5,5 mln mkw. powierzchni do wynajęcia - informuje Deloitte, powołując się na badanie "Warsaw Crane Survey – lato 2020".
rozwiń zwiń