X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rada Europejska przyjęła plan gospodarczy dla Białorusi zgłoszony przez Mateusza Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 12:11
Przed rozpoczęciem drugiego dnia nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Rada Europejska przyjęła po długiej debacie zaproponowany przez niego w imieniu Grupy Wyszehradzkiej (V4) plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Foto: EPA/ARIS OIKONOMOU / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Zapis o tym znalazł się również w konkluzjach posiedzenia Rady Europejskiej.


Posłuchaj
00:22 premier 1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że z satysfakcją przyjął informację o tym, iż Rada Europejska przyjęła plan dla demokratycznej Białorusi. Według niego tak szybka decyzja to także konsekwencja działań podejmowanych przez Polskę w celu wspierania przemian u naszego wschodniego sąsiada./IAR/.

 

"Rada Europejska zachęca też Komisję Europejską do przygotowania kompleksowego planu wsparcia gospodarczego na rzecz demokratycznej Białorusi" - czytamy w przyjętych postanowieniach szczytu.

W planie jest m.in.: uruchomienie ruchu bezwizowego z Białorusią, inwestycje na Białorusi z wykorzystaniem instytucji międzynarodowych

Plan gospodarczy Grupy Wyszehradzkiej dla Białorusi przewiduje m.in. wsparcie dla małego biznesu, wspieranie reform z zaangażowaniem Banku Światowego czy EBI, utworzenie funduszu dla MŚP i rozpoczęcie dialogu o ruchu bezwizowym.


Posłuchaj
00:13 PREMIER 2.mp3 "To pozytywna oferta dla społeczeństwa białoruskiego" - tak premier Mateusz Morawiecki mówi o unijnym planie pomocy dla Białorusi /IAR/.

 

Pierwszym punktem planu, do którego założeń dotarła PAP, jest rozpoczęcie rozmów na temat ruchu bezwizowego z Białorusią.

Kolejny punkt to zwiększenie bezpieczeństwa gospodarczego i niezależności poprzez długoterminowe inwestycje w infrastrukturę przy aktywnym zaangażowaniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Banku Światowego.


morawiecki 663 twitter (2).jpg
"Ma wspierać demokratyczne przemiany". Premier o przyjęciu przez Radę Europejską polskiego planu pomocy dla Białorusi

Plan przewiduje też szybkie przyjęcie priorytetów partnerstwa UE z Białorusią i rozpoczęcie negocjacji nowej, dostosowanej do potrzeb umowy ramowej, zawierającej rozbudowany element gospodarczy uwzględniający specyfikę tego kraju.

Plan przewiduje wsparcie dla reform białoruskiej gospodarki

W dokumencie podkreślono, że białoruska gospodarka potrzebuje reform sektorowych i regulacyjnych. Zdaniem autorów planu UE powinna wspierać te reformy za pomocą specjalnych instrumentów. Inne instytucje, takie jak Bank Światowy, OECD, EBOR i EBI, powinny - zdaniem V4 - zaangażować się w jego rozszerzone instrumenty.

Przewidziane jest stworzenie funduszu unijnego wspierającego mały i średni biznes na Białorusi

Wśród elementów planu gospodarczego dla Białorusi znalazło się także wsparcie dla małego biznesu oraz propozycja, zgodnie z którą partnerzy z sektora finansowego powinni rozważyć utworzenie specjalnego funduszu unijnego na rozwój białoruskich małych i średnich przedsiębiorstw oraz powiązanie go z ideą centrów promocji biznesu przewidzianą w Partnerstwie Wschodnim.

Polska - jak podkreśliło źródło dyplomatyczne, z którym rozmawiała PAP - jest również zadowolona z decyzji o wdrożeniu sankcji białoruskich. Mają one zostać przyjęte jeszcze w piątek.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polska będzie schronieniem dla Białorusinów". Premier o programie "Poland. Business Harbour"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 19:43
"Chcę, by tak jak kiedyś inne państwa dla nas, teraz Polska stała się bezpiecznym schronieniem dla inżynierów, programistów, start-upów i firm IT z Białorusi" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: czekamy na powtórzenie wyborów na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 17:18
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że potajemne zaprzysiężenie Alaksandra Łukaszenki na kolejną kadencję potwierdza, iż białoruski autokrata ma świadomość tego, co zrobił, fałszując wyniki wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie ekonomiczne i inwestycje. Mateusz Morawiecki przedstawił w Brukseli plan dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 22:00
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił na unijnym szczycie w Brukseli polski plan wsparcia gospodarczego dla Białorusi. Powiedzieli o tym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej unijni dyplomaci. Szef polskiego rządu podczas dyskusji o sytuacji w Rosji i próbie otrucia Aleksieja Nawalnego zaapelował też o rezygnację z budowy gazociągu Nord Stream 2.
rozwiń zwiń