Firmy IT coraz chętniej korzystają z coworkingu. Hybrydowe biura to ich domena
Firmy IT zajmują średnio połowę wszystkich elastycznych biur w naszym kraju, a według prognoz, udział ten w obszarze hybrydowych powierzchni biurowych, tzw. fleksach, nadal będzie się zwiększał – wynika z raportu CBRE dotyczącego sektora IT na rynku biurowym.
2020-10-09, 12:00
– Elastyczne biura doskonale wpisują się w obecne potrzeby firm IT. Część z nich dopiero wchodzi na rynek i chce jak najbardziej ograniczać koszty, inne potrzebują w krótkim czasie zwiększyć zatrudnienie lub nie są pewne, jaki będzie stan załogi nawet w perspektywie kilku miesięcy. To wymaga elastyczności najmu, stąd tak duża popularność coworków – mówi dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku CBRE Katarzyna Gajewska.
Powiązany Artykuł
Pandemia nie zmniejszyła popytu na biura. W stolicy szykuje się rekord
Dobry wpływ na markę pracodawcy
Biorąc pod uwagę, że sektor IT cały czas się rozwija, prognoza przewiduje, że jego udział w obszarze hybrydowych powierzchni biurowych, tzw. fleksach, nadal będzie się zwiększał.
– Tym bardziej że takie biuro dobrze wpływa na markę pracodawcy, dzięki wygodnej lokalizacji, organizowanym wydarzeniom społecznym i edukacyjnym, nowoczesnym rozwiązaniom i strefom relaksu, w których znaleźć można pokoje do gier czy medytacji, bary albo rowerki treningowe – tłumaczy dyrektor Gajewska.
Z raportu wynika, że branża IT ma znaczny udział w wynajmie biur elastycznych w Polsce. "Tylko w ciągu roku jej udział wzrósł u 63 proc. operatorów i zajmuje już połowę całej takiej przestrzeni w kraju. Również średnie biuro zajmowane w coworkingach przez firmę informatyczną jest większe niż zajmowane przez organizacje z innych sektorów o ok. 39 proc." – czytamy w opracowaniu.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Ekspert PIE: pracodawcy i pracownicy wykazali ogromną determinację, aby utrzymać zatrudnienie pomimo pandemii
Koszty i dobra lokalizacja
Najważniejszym aspektem, który przyciąga branżę komputerową do biur elastycznych, jest zaawansowana i gotowa od zaraz infrastruktura IT, dzięki czemu koszty znacznie spadają. Na tę zaletę wskazują cztery firmy na 10. Na drugim miejscu jest dobra lokalizacja i wysoki standard (18 proc. wskazań), w tym nowoczesne rozwiązania biurowe i oryginalny wystrój, co przyciąga najlepszych specjalistów.
Podium zalet biur elastycznych zamyka duża elastyczność najmu w podpisywanych umowach, która ma największe znaczenie dla 11 proc. organizacji IT. Zdaniem autorów raportu, ten aspekt jest szczególnie na rękę początkującym firmom oraz tym, które muszą szybko zwiększyć liczbę pracowników, żeby odpowiedzieć na potrzeby klientów.
PolskieRadio24.pl/PAP/DoS
REKLAMA
REKLAMA