Szybsza i wygodniejsza korespondencja z urzędami. E-doręczenia coraz bliżej
Na trwającym dziś posiedzeniu Senat ma się zająć prawem o doręczeniach elektronicznych. Dzięki nowemu prawu będzie można odbierać i wysyłać korespondencję poleconą z urzędu bez konieczności chodzenia na pocztę. - To nowa era funkcjonowania administracji i Poczty Polskiej - mówi sekretarz stanu w kancelarii premiera Marek Zagórski.
2020-10-28, 10:07
Posłuchaj
Jak dodaje, poszczególne instytucje stopniowo będą zobowiązywane do przekazywania całej korespondencji w formie elektronicznej wyznaczonemu operatorowi, czyli Poczcie Polskiej.
Prezes Instytutu Pocztowego Krzysztof Piskorski wyjaśnia, że w praktyce będzie to wyglądać tak, że każdy z nas będzie mógł mieć dostęp do elektronicznej skrzynki, która będzie służyć do komunikacji z urzędami.
Powiązany Artykuł
PolskieRadio24.pl Gospodarka Firma Poczta Polska uruchomiła witrynę z dostępem do usług cyfrowych
Kamień milowy na drodze rozwoju e-usług
Zdaniem dziekana Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie dr. Macieja Kaweckiego projekt dot. e-doręczeń jest rewolucją na rynku e-usług. Jak mówi ekspert, to ogromna wygoda - nie trzeba będzie już np. stać w długich kolejkach na poczcie.
Rzecznik Poczty Polskiej Justyna Siwek zapewnia, że jej spółka jest gotowa do pełnienia roli narodowego operatora cyfrowego. Dodaje, że dla osób, które nie będą chciały korzystać z e-doręczeń, dostępna będzie forma hybrydowa - Poczta Polska będzie drukowała e-listy i wysyłała je w wersji papierowej.
REKLAMA
Usługa e-doręczeń ma być darmowa.
PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md
REKLAMA