more_horiz
Gospodarka

PESA zmodernizuje 125 wagonów dla PKP Intercity

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 12:46
Zakłady PESA w Bydgoszczy wyremontują 125 wagonów dla państwowego przewoźnika PKP Intercity. Dziś nastąpiło podpisanie umowy w tej sprawie. To jeden z elementów ogłoszonego kilka lat temu programu taborowego wartego 7 miliardów złotych.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Grand Warszawski/Shutterstock

Wagony będą całkowicie wyremontowane i zmodernizowane. Zostaną wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia, które poprawiają komfort podroży. Tabor zasili składy jeżdżące po całym kraju.

To kolejny kontrakt podpisany przez PKP Intercity z bydgoską fabryką. W sumie zmodernizuje ona ponad 200 wagonów należących do przewoźnika.
Po modernizacji będą one o wiele bardziej przyjazne dla pasażerów. Wszystkie zostaną wyposażone w klimatyzację, ułatwienia dla niepełnosprawnych, gniazda USB i gniazda elektryczne. Toalety będą miały tak zwany zamknięty obieg, co oznacza, że nieczystości nie wydostaną się na torowisko.
W sumie PKP Intercity chce zmodernizować 700 wagonów, co oznacza kolejne kontrakty.

dreamliner lot free1200.jpg
Rząd szykuje pomoc dla LOT-u. Horała: pozwoli to liniom przetrwać trudny czas

Pasażerowie już korzystają ze zmodernizowanego taboru

W ostatnim czasie Konsorcjum PESA Bydgoszcz i ZNTK Mińsk Mazowiecki unowocześniło wagony dla PKP Intercity w ramach dwóch kontraktów. Z końcem listopada przewoźnik odebrał ostatnie ze zmodernizowanych 125 pojazdów z umowy wartej blisko 470 milionów złotych. Korzystają z nich już pasażerowie w całej Polsce. Przewoźnik ma do dyspozycji także 10 wagonów, których modernizację bydgoska firma zakończyła w 2019 roku. Wartość tego projektu wyniosła 41 milionów złotych.

Bydgoska PESA modernizuje dla przewoźnika wagony w ramach jeszcze dwóch umów, wartych łącznie blisko 560 milionów złotych. Obejmują one unowocześnienie łącznie 80 pojazdów z opcją na dodatkowe 40, z której przewoźnik skorzystał w 2018 roku.

Poza wagonami PESA realizuje obecnie również wartą 275 milionów złotych umowę na modernizację 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych serii ED74. Wartość wszystkich podpisanych kontraktów między PKP Intercity a bydgoskim producentem taboru w ramach programu inwestycyjnego przewoźnika wynosi 2,016 mld złotych.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

REKLAMA