"Premia za złom" w Finlandii. Kierowcy oddają stare auta w zamian za dopłatę do roweru elektrycznego

2020-12-31, 09:30

"Premia za złom" w Finlandii. Kierowcy oddają stare auta w zamian za dopłatę do roweru elektrycznego
Ostatnio znacznie wzrósł popyt na złom, a tym samym jego ceny.Foto: Pixabay

Nawet do 2 tys. euro premii można uzyskać w Finlandii na zakup ekologicznego środka transportu w zamian za oddanie na złom minimum 10-letniego auta. W ramach rocznej kampanii prawie co drugi z wnioskodawców zadeklarował, że dopłatę przeznaczy na zakup roweru elektrycznego.

Nowa kampania "Premia za złom" wystartowała z początkiem grudnia. W pierwszej połowie miesiąca wpłynęła blisko setka wniosków od właścicieli starych samochodów, z czego ponad 50 dotyczyła dopłat do zakupu roweru elektrycznego w zamian za leciwe auto - przekazała Fińska Agencja Transportu i Łączności (Traficom).

- To pierwszy raz, kiedy w ramach tego rodzaju kampanii państwową dopłatą objęty jest zakup rowerów elektrycznych - powiedział Matti Kurth z departamentu opłat drogowych Traficom.

Powiązany Artykuł

covid rowery rodzina free shutt 1200 .jpg
Helsinki uznały rower jako najbezpieczniejszy środek transportu w dobie pandemii

Na wiosnę zainteresowanie będzie większe

Zainteresowani elektrycznym jednośladem mogą uzyskać nawet 1 tys. euro premii. Na taką maksymalną kwotę mogą też liczyć wnioskodawcy, którzy zgłoszą chęć zakupu długookresowego biletu komunikacji publicznej, na autobus czy pociąg. Dotychczas tego rodzaju wniosków wpłynęło poniżej 10 proc.

- Oczekujemy, że na wiosnę zainteresowanie rowerami elektrycznymi będzie jeszcze większe - przyznał Kurth. Przeciętna cena roweru ze wspomaganiem elektrycznym to ok. 3 tys. euro. Państwowa dopłata znacząco zmniejsza koszt zakupu takiego jednośladu.

Dojazdy rowerem do pracy czy szkoły są w Finlandii od dawna bardzo popularne. Ponadto w czasie epidemii koronawirusa podróże jednośladami, w tym rowerami miejskimi, objęto oficjalną rekomendacją Fińskiego Instytutu Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL) – monitorującego stan epidemii – uznając rower za najlepszą alternatywę wobec komunikacji zbiorowej.

Powiązany Artykuł

samochody elektryczne ładowarka free shut 1200.jpg
Wielka Brytania stawia na elektryczne auta. Zakaz sprzedaży obejmie nie tylko benzyniaki i diesle, ale i hybrydy

Zezłomowanych zostanie 6 tys. pojazdów

Premia w największej wysokości – do 2 tys. euro – dotyczy wymiany starego auta na samochód elektryczny lub hybrydowy. Przy zakupie nowszych samochodów na benzynę czy diesli, nowszej generacji, emitujących mniej spalin, można uzyskać 1 tys. euro dopłaty. Oprócz tego dodatkowe 500 euro pochodzi z puli oferowanej przez branżę motoryzacyjną wspierającą kampanię. Spośród najwcześniej złożonych wniosków w pierwszej połowie grudnia ponad 30 proc. dotyczyło dopłaty do zakupu nowego auta.

Traficom szacuje, że w ramach trwającej do końca 2021 roku kampanii, zezłomowanych zostanie ok. 6 tys. pojazdów (dziesięcioletnich lub starszych). Na wypłatę premii zarezerwowano 8 mln euro.


PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej