Zmiany na globalnym rynku pracy. Zaskakujący raport Światowego Forum Ekonomicznego
Znajomość nowych technologii, konieczność ciągłego podnoszenia kwalifikacji oraz balansowanie pomiędzy działaniem kreatywnym a współpracą z algorytmami i maszynami, przy powtarzalnych czynnościach - takie są oczekiwania pracodawców po pandemii, wynika z raportu "The Future of Jobs 2020", który opracowało Światowe Forum Ekonomiczne.
2021-01-18, 17:00
Nowe technologie i praca zdalna
Zgodnie z raportem tempo wdrażania nowych technologii po pandemii COVID-19 będzie przyspieszać w wielu obszarach biznesu. Szczególnie istotny z punktu widzenia całej gospodarki będzie rozwój usług cyfrowych: szerokie zastosowanie chmury obliczeniowej (cloud computing), działanie w oparciu o duże zbiory danych (Big Data), handel elektroniczny (e-commerce), robotyzacja i zastosowanie sztucznej inteligencji (AI). Te aspekty powinny stać się priorytetami dla liderów biznesu, dążących do utrzymywania przewag konkurencyjnych w swoich sektorach narodowej i światowej gospodarki.
Aż 84 proc. ankietowanych na potrzeby raportu pracodawców jest zdecydowanych na przeniesienie dużej części działalności do sfery wirtualnej. Co ciekawe blisko połowa z nich uważa, że 50 procent z ich pracowników może pracować zdalnie.
Powiązany Artykuł
Polska wśród państw o najniższym bezrobociu w Europie. Ekspert: uderzenie w rynek pracy zostało zamortyzowane
Właściciele biznesów podkreślają mimo wszystko, że istotne jest dla nich dbanie o szeroko pojęty dobrostan pracowników. Zależy im na stworzeniu poczucia wspólnoty w firmie oraz przynależności do zespołu pomimo pracy zdalnej.
REKLAMA
Galopująca automatyzacja
Według twórców raportu maszyny coraz szybciej będą przejmować od pracowników nudne, żmudne i powtarzalne zadania. Przewiduje się, że do 2025 roku roboty będą nas wyręczały w żmudnych, powtarzalnych zadaniach przez połowę naszego czasu pracy. Oznacza to, że pracownicy będą mogli zająć się bardziej kreatywnymi aspektami swojej pracy. W konsekwencji rosnącej automatyzacji wiele firm planuje zmienić lokalizację, zmodyfikować łańcuch kooperantów oraz ograniczyć samą liczbę pracowników.
Światowe Forum Ekonomiczne szacuje, że do 2025 roku aż 85 milionów miejsc pracy może zostać utracone przez nieuchronną automatyzację. Na pocieszenie twórcy raportu dodają, że 97 milionów nowych miejsc pracy może powstać na styku współpracy ludzi, maszyn i algorytmów. Połowa ankietowanych przedsiębiorców chciałaby uniknąć zwolnień i przesunąć pracowników wypieranych przez automatyzację do innych zadań w firmie.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Michał Kurtyka: państwa naszego regionu mogą być przykładem dla świata
Wyzwania dla pracowników
Wyzwania dla pracowników pojawiają się na wielu płaszczyznach. Trendy zapoczątkowane przez pandemię COVID-19 pozostaną z nami na długo. Kurczenie się światowej gospodarki w ostatnich miesiącach oraz coraz szersze zastosowanie cyfryzacji w firmach zmienią kształt rynku pracy.
Już dziś 43 proc. ankietowanych na potrzeby raportu przedsiębiorców stwierdziło, że są gotowi przekierować siłę roboczą do nauki i stosowania bardziej zaawansowanych technologii.
Kolejne 41 proc. przedsiębiorców planuje zatrudnienie konsultantów zewnętrznych, wspierających wdrożenie nowych, cyfrowych rozwiązań w swojej firmie. 34 proc. ankietowanych planuje zwiększenie poziomu zatrudnienia już po wdrożeniu nowych rozwiązań takich jak np. sztuczna inteligencja.
REKLAMA
Za najważniejsze umiejętności potrzebne pracownikom w najbliższych latach uznano: krytyczne myślenie, analityczne i jednocześnie elastyczne podejście do rozwiązywania problemów, umiejętność pracy zespołowej, skuteczne zarządzanie czasem w pracy, odporność na stres, chęć do uczenia się.
Aż 94 proc. przedstawicieli biznesu oczekuje od pracowników pozytywnego nastawienia do podnoszenia kwalifikacji, szkoleń oraz zdobywania nowych, praktycznych umiejętności przydatnych w pracy.
Powiązany Artykuł
Raport: pandemia nie wszystkim obniżyła płace. Zobacz komu spadły, a komu rosną
Z całością raportu można zapoznać się tutaj.
PR24/IAR/PAP/mib
REKLAMA
REKLAMA