X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kontrole jakości węgla w składach. Element walki z zanieczyszczeniem powietrza

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 09:21
W 2020 roku Inspekcja Handlowa przeprowadziła 517 kontroli jakości paliw stałych. W 39 przypadkach sprzedawany węgiel nie spełniał wymagań jakościowych. W 100 przypadkach paliwo nie spełniało wymagań określonych w świadectwach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Zgodnie z przepisami instytucją odpowiedzialną za kontrole składów węgla jest Inspekcja Handlowa. Detaliczni sprzedawcy węgla muszą się liczyć z kontrolami, a także mieć świadectwa jakości oferowanego klientom paliwa. Jedną z przyczyn złej jakości powietrza w Polsce jest właśnie niskiej jakości węgiel spalany w domowych kotłach.

W 2020 roku Inspekcja Handlowa przeprowadziła 517 kontroli na składach węgla. Tyle samo próbek pobrano do badań. Dodano, że 39 z nich nie spełniało wymagań jakościowych. Punkty do kontroli typowano losowo.

Zawartość wilgoci i popiołu

Najwięcej przypadków niespełniania wymagań jakościowych dla paliw stałych stwierdzono w województwach: kujawsko-pomorskim (7), lubelskim (4) oraz w lubuskim (4). UOKiK dodał, że najwięcej stwierdzonych przypadków niespełniania parametrów zadeklarowanych w świadectwach jakości było z kolei w województwach: wielkopolskim (17), kujawsko-pomorskim (10), podlaskim (9) oraz łódzkim (8).

Urząd wyjaśnia, że najczęściej kwestionowanym parametrem przez kontrolerów była zawartość nadziarna (17 próbek) i zawartość podziarna (8). Chodzi o wyższą niż dopuszczona zawartość większych ziaren paliwa stałego i wyższą niż dopuszczona zawartość mniejszych ziaren.

– W przypadku stwierdzenia, że paliwo stałe nie spełnia wymagań jakościowych, wojewódzki inspektor IH kieruje zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – podkreśla UOKiK.

W czasie tej kontroli sprawdzano również, czy paliwo stałe spełnia wymagania określane w świadectwach jakości przez sprzedawcę. Na 517 próbek, 100 nie spełniło wymagań zadeklarowanych przez przedsiębiorców w wystawianych świadectwach. Chodziło najczęściej o zawartość wilgoci całkowitej (40 próbek), popiołu (25 próbek) oraz zawartość podziarna (28 próbek).

Z posiadanych obecnie danych (do końca września 2020 r.) wynika, że w przypadkach, w których przedsiębiorcy wystawili świadectwa jakości paliw stałych, gdzie wartości parametrów paliwa stałego były niezgodne ze stanem faktycznym, Inspekcja Handlowa wydała 49 decyzji nakładających kary w łącznej wysokości 516 tys. zł.

nord stream 1200 free
Statek Fortuna ponownie układa Nord Stream 2 pod Bałtykiem. Prace trwają mimo groźby sankcji

Tylko niewielkie uchybienia

W ciągu trzech kwartałów ubiegłego roku wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej skontrolowali 590 przedsiębiorców, pod kątem posiadania odpowiednich certyfikatów jakości sprzedawanego paliwa, które ci powinni udostępniać swoim klientom.
W większości przypadków nie stwierdzono nieprawidłowości.

– Przedsiębiorcy zarówno wystawiali, jak i przekazywali kopie świadectw jakości – podkreśla Urząd.

Jedynie w 38 przypadkach przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu paliwa stałe nie wystawiali, jak i nie przekazywali kopii świadectw jakości konsumentom przy każdym zakupie paliwa stałego. Z udostępnionych przez UOKiK danych (do końca września 2020 r.) wynika, że Inspekcja Handlowa wydała 20 decyzji nakładających kary za brak wystawienia świadectwa jakości paliw stałych lub nieprzekazania go konsumentowi podczas transakcji. Kary opiewają na 215 tys. zł.

Podczas kontroli zdarzały się też niewielkie uchybienia polegające na przykład na nie podawaniu daty i miejsca wystawienia świadectwa jakości czy błędnym podawaniu rodzaju paliwa stałego. Czasami przedsiębiorcy nie potrafili przedstawić systemu certyfikacji bądź innego dokumentu stanowiącego podstawę do uznania, że określony rodzaj paliwa stałego – dla którego wystawiane jest świadectwo jakości – spełnia odpowiednie wymagania.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, md

Czytaj także

PGG i Tauron rozmawiają o rozliczeniach dostaw węgla

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 17:00
Polska Grupa Górnicza S.A. i Tauron Polska Energia S.A. poinformowały, że rozmawiają na temat realizacji i rozliczenia dostaw węgla w 2020 roku. Przedsiębiorstwa deklarują gotowość do dalszych rozmów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Naimski: budowa Baltic Pipe przebiega zgodnie z planem

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 08:09
Mimo epidemii i ograniczeń z nią związanych budowa gazociagu Baltic Pipe przebiega zgodnie z harmonogramem i zostanie zakończona tak, jak jest to przewidziane, w październiku 2022 r. - powiedział pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej prądu z fotowoltaiki. Znamy najnowsze dane PSE

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 17:05
Moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie elektroenergetycznym wyniosła 1 grudnia 2020 r. dokładnie 3661,7 MW - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne - operator przesyłowy energii elektrycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja lekceważy sankcje USA. Statek Fortuna wznowił układanie Nord Streamu 2

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 19:05
Jak poinformował portal RBK oraz inne rosyjskie media, statek Fortuna zaczął układanie duńskiego odcinka gazociągu Nord Stream 2. Prace w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii zostały wznowione pomimo nałożenia przez USA sankcji na tę jednostkę oraz jej właściciela, spółkę KWT-RUS.
rozwiń zwiń