more_horiz
Gospodarka

Trzecie Forum Akademicko-Gospodarcze. Spotkanie nauki i biznesu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 19:22
W dniach 24-25 lutego trwa Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze poświęcone współpracy nauki i biznesu w perspektywie wyzwań nowej dekady. 
3. Forum Akademicko-Gospodarcze
3. Forum Akademicko-GospodarczeFoto: Screen YouTube

W pierwszym dniu trzeciego Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego uczestnicy skupili się na roli współpracy przedsiębiorstw i uczelni w realizacji Krajowego Planu Odbudowy i drodze do Gospodarki 4.0. Spotkanie otworzył Wicepremier Jarosław Gowin, zwracając uwagę na wyzwania stojące przed polską nauką oraz konieczności współpracy pomiędzy uczelniami a przedstawicielami biznesu. Szczególny nacisk należy w tym kontekście położyć na implementację rozwiązań naukowych w biznesie.

Zdjęcie ilustracyjne Źródło: PFAG Zdjęcie ilustracyjne Źródło: PFAG

Dr Andrzej Banasiak, Dyrektor Zespołu Badań i Analiz Związku Banków Polskich stwierdził, że budowanie konkurencyjności gospodarki powinno bazować na przeznaczeniu większych środków na badania i rozwój. Przejście w kierunku gospodarki opartej na wiedzy, a nawet do Rewolucji 4.0. będzie kluczowym wyzwaniem dla Polski w najbliższych latach. Powinno się również dążyć do osiągnięcia synergii na poziomie działalności instytutów badawczych i przedsiębiorstw.

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na postępujący proces automatyzacji. Coraz więcej zadań w procesie produkcji będzie przeniesionych z ludzi na roboty. W miarę doskonalenia technologii zakres zadań przekazywanych robotom będzie się rozszerzał na bardziej skomplikowane procedury. Europa powinna podjąć szybkie działania na polu poprawy innowacyjności gospodarki w kontekście globalnej konkurencji. 

Wyzwania związane z wydatkami na badania i rozwój. Źródło: PFAG, CRS Report Wyzwania związane z wydatkami na badania i rozwój. Źródło: PFAG, CRS Report

Czwarta rewolucja przemysłowa ma potencjał, by podnieść globalny poziom dochodów i poprawić jakość życia społeczeństwa. Rozwój technologii umożliwia powstawanie nowych produktów i usług, które zwiększają wydajność i poprawiają jakość życia. Jednocześnie dostosowanie się do wymogów gospodarki opartej na wiedzy wymaga procesu kształcenia człowieka przez całe życie. Kwestia tzw. life-long learning została uznana za kluczową dla atrakcyjności absolwentów uczelni na rynku pracy. Osoba ucząca się przez całe życie korzysta zarówno z formalnych jak i nieformalnych okazji do nauki. Nieformalne okazje przybierają różne kształty i formy. Uczestnicy spotkania za istotne uważają kształtowanie przyszłych kadr biznesowych już na poziomie uczelni. Stąd przedsiębiorcy powinni być zainteresowani prowadzeniem różnego rodzaju programów praktyk i staży. W ten sposób młodzi będą mieli lepszy start na rynku pracy, a pracodawcy dobrze wykształconych pracowników z dużym potencjałem rozwojowym.

Stowarzyszenie Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze zostało powołane w celu budowania wzajemnego zrozumienia i więzi pomiędzy środowiskiem akademickim i gospodarczym. Forum stymuluje programy badań ukierunkowanych na potrzeby gospodarki i wspiera uczelnie prowadzące takie badania.

PolskieRadio24.pl/pfag.pl/mib

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem