more_horiz
Gospodarka

Miliardowe straty i spadek przychodów. Koronawirus uderzył w AirBnB

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 13:30
Firma AirBnB opublikowała pierwsze sprawozdanie finansowe po grudniowym debiucie na giełdzie, w którym poinformowała o 3,9 mld dol. straty i spadku przychodów w ostatnim kwartale ubiegłego roku o 22 proc. w ujęciu rocznym, do poziomu 859 mln dol.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Fabio Balb

Dziennik "New York Times" komentując w piątek wyniki finansowe spółki, ocenił, że AirBnB przed debiutem wzbudziło bardzo duże oczekiwania ze strony tak analityków, jak i inwestorów. "NYT" przypomina też, że wówczas trwała wśród obserwatorów giełdowych dyskusja na temat tego, czy niedochodowe start-upy mogą na parkiecie przynosić zyski.

turystyka free 1200 pixabay.jpg
Turystyczny armagedon. Branża ze stratami największymi od 50 lat

Straty i spadek przychodów AirBnB jest skutkiem koronawirusa, który szczególnie mocno ograniczył podróże i turystykę

Informację o spadku przychodów AirBnB uzupełniło twierdzeniem, że należy go interpretować jako wyraz odporności firmy na zastój w branży turystycznej spowodowanej pandemią koronawirusa.

mieszkanie free1200.jpg
Analityk rynku nieruchomości: w Polsce lepiej kupić mieszkanie niż je wynajmować

Wiosną ubiegłego roku firma straciła rezerwacje warte miliard dolarów, zwolniła wielu swoich pracowników i uruchomiła finansowanie kryzysowe w odpowiedzi na pojawienie się ograniczeń w przemieszczaniu się i blokad gospodarki na całym świecie.

Latem, mimo że liczba rezerwacji dokonywanych na platformie wróciła do normy, przychody uzyskane z działalności firmy okazały się niewystarczające, aby pokryć lukę.

Wycena giełdowa koncernu wynosi ponad 100 mld dolarów

Po wejściu w grudniu ubiegłego roku na giełdę AirBnB zgromadziło 3,5 mld dolarów i uzyskało wycenę na poziomie ponad 100 mld dol. z perspektywą wzrostu i okresowym wynikiem nawet 120 mld dol. ze względu na wiarę inwestorów w to, że pojawienie się szczepionki na koronawirusa szybko przywróci sektor turystyki do normy sprzed pandemii.

Airbnb oferuje za pośrednictwem swojej strony internetowej mieszkania i domy na wynajem w tysiącach miast i niemal wszystkich krajach świata.

PAP, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem