more_horiz
Gospodarka

Elektronika w czasie pandemii. Czy kiedyś znowu będzie tańsza?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 12:15
Na przestrzeni ostatniego roku sprzedaż komputerów osobistych osiągnęła najwyższy poziom od sześciu lat. Konieczność przejścia na edukację i pracę zdalną wymusiły przyspieszone zakupy sprzętu do pracy biurowej. Razem ze zwiększonym popytem, w górę poszybowały również ceny sprzętu elektronicznego. Za laptopy płacimy od kilkunastu do kilkudziesięciu procent więcej niż przed pandemią.
Shutterstock
Shutterstock/Foto: Shutterstock/Foxy burrow

Popyt na elektronikę gwałtownie wzrósł w połowie marca 2020 roku, kiedy na całym świecie zaczęto wprowadzać ograniczenia. W samych Stanach Zjednoczonych około 80 proc. dużych firm i 45 proc. małych firm przeszło na przynajmniej częściową pracę zdalną, wynika z badania przeprowadzonego w zeszłym roku przez Harvard Business School. Według oficjalnych danych 93 proc. amerykańskich gospodarstw domowych z dziećmi w wieku szkolnym uczy się zdalnie. Notebooki z systemem Windows i Chromebooki odnotowały w USA wzrost sprzedaży o średnio 40 proc. w ujęciu rocznym według danych firmy NPD Group. W tygodniu kończącym się 2 maja sprzedaż telewizorów, tabletów i komputerów PC wzrosła o 33 proc. w ujęciu rocznym.

Infographic: COVID-19 Pandemic Revives PC Demand | Statista You will find more infographics at Statista

Sprzedaż laptopów i komputerów stacjonarnych przekroczyła 302 mln w 2020 r., co stanowi wzrost o 13 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i najwięcej od 2014 r., według firmy śledzącej rynek International Data Corporation (IDC). Chiński gigant technologiczny Lenovo prowadził na światowym rynku z 24 proc. udziałem, a za nim uplasowali się amerykańscy sprzedawcy HP i Dell. Apple uplasował się na czwartym miejscu.

Czytaj także:
shutt facebook 1200.jpg
Pozew przeciwko Facebookowi. Czy uda się podzielić giganta?

- Oczywistym motorem zeszłorocznego wzrostu były potrzeby związane z pracą w domu i zdalnym nauczaniem, ale nie należy zapominać o sile rynku konsumenckiego - powiedział w wywiadzie dla Time Ryan Reith, wiceprezes IDC. - Nadal obserwujemy rekordową sprzedaż komputerów do gier i monitorów, a urządzenia oparte na oprogramowaniu Chrome zyskują na popularności. Patrząc z perspektywy czasu, pandemia nie tylko napędzała popyt na rynku PC, ale także stworzyła możliwości, które zaowocowały ekspansją rynku.

Ograniczenia prowadzenia biznesu w czasie pandemii uderzyły na początku również producentów sprzętu elektronicznego. Niektórzy z nich skarżyli się na niedostępność kluczowych podzespołów do produkcji komputerów, zwłaszcza chipów procesorowych. Fabryki w Azji były zamknięte, a to właśnie tam produkuje się najwięcej komponentów do laptopów. Analitycy rynku twierdzą, że problem niedoborów powinien zostać rozwiązany do końca pierwszej połowy 2021 roku.


PolskieRadio24.pl/Theverge.com/fortune.com/Statista/mib