Ujemne oprocentowanie lokat? Banki analizują sytuację, ale do zmian daleka droga

2021-03-18, 11:37

Ujemne oprocentowanie lokat? Banki analizują sytuację, ale do zmian daleka droga
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Andrzej Rostek / shutterstock.com

Czy Polacy będą musieli płacić za przechowywanie pieniędzy w bankach? Takie pytanie pojawiło się po doniesieniach o tym, że jeden z dużych banków zamierza wprowadzić ujemne oprocentowanie lokat i depozytów. Te informacje dementuje jednak rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Barszczewski.

Posłuchaj

Ujemne oprocentowanie lokat. Banki analizują sytuację, ale do jego wprowadzenia droga jest daleka (Błażej Prośniewski/PR1) 2:21
+
Dodaj do playlisty

Jak mówi Barszczewski, według wiedzy UKNF żaden z czołowych banków w Polsce nie zamierza wprowadzić ujemnego oprocentowania depozytów w odniesieniu do klientów detalicznych.

- Myślę, że banki mają świadomość potencjalnych negatywnych następstw takiego kroku - dodaje.

Nawet jednak bez ujemnego oprocentowania Polacy w ostatnim czasie wycofują swoje pieniądze z banków. Bliska zeru podstawowa stopa procentowa NBP powoduje, że zyski z lokat są bardzo niskie - przyznaje Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. Jak wskazuje, w ostatnich miesiącach z sektora bankowego uciekło bardzo dużo pieniędzy z lokat, trafiając na rynek nieruchomości czy rynek obligacji lub akcji. Barbrich zastrzega, że inne instytucje kuszą klientów wyższym oprocentowaniem, ale nie zawsze dają gwarancję ochrony kapitału, tak jak to robią banki.

Powiązany Artykuł

oszustwo pieniądze stock 1200.jpg
Problem oszustw finansowych mocno przybiera na sile. Takie oferty omijajmy z daleka

Banki analizują różne rozwiązania, ale do zmian daleka droga

Jednocześnie przedstawiciela sektora zaznaczają, że w związku z wysokimi kosztami, które ponoszą banki, rozważane są różne scenariusze.

- To nie jest tak, że oprocentowanie równe zeru to jest jakiś zarobek, które mają banki z oszczędności klientów. To ekonomicznie policzona wartość, którą jesteśmy w stanie przekazać klientom w sytuacji wysokiej inflacji i obciążeń dla sektora bankowego - mówi Przemysław Barbich. Dodaje, że w Europie Zachodniej w niektórych bankach ujemne oprocentowanie funkcjonuje. Jak podkreśla, w Polsce prowadzone są analizy na temat takich rozwiązań, ale jego zdaniem do ich ewentualnego wprowadzenia jest jeszcze daleka droga.

Przed tego typu działaniami ostrzega UOKiK. Jego prezes zapowiedział, że nie zgodzi się na ujemne oprocentowanie depozytów klientów indywidualnych dopóki nie będzie ujemnych stóp procentowych.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Błażej Prośniewski, md

Polecane

Wróć do strony głównej