Jaka będzie inflacja i PKB? Prezentujemy wyniki ankiety NBP

2021-04-13, 11:21

Jaka będzie inflacja i PKB? Prezentujemy wyniki ankiety NBP
zdjęcie ilustracyjne . Foto: shutterstock.com/GaudiLab

20 ankietowanych przez NBP ekspertów finansowych uważa, że w tym roku inflacja CPI wyniesie 3,4 proc., a PKB wzrośnie o 3,7 proc. Z kolei Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, spodziewa się w roku 2022 wzrostu PKB Polski do poziomu sprzed pandemii. 

"W porównaniu z poprzednią rundą Ankiety Makroekonomicznej NBP, ścieżka prognoz inflacji CPI na kolejne lata przesunęła się wyraźnie w kierunku wyższych wartości. Najnowsze prognozy sugerują, że w latach 2021-2023 inflacja będzie się kształtować powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.). Scenariusze centralne na te lata wynoszą: 3,4 proc. dla 2021 r., 2,9 proc. dla 2022 r. i 2,8 proc. dla 2023 r." - czytamy w komentarzu NBP do wyników ankiety.

Prognoza tempa wzrostu PKB w bieżącym roku wynosi 3,7 proc., a 50-procentowy przedział prawdopodobieństwa sugeruje wartości pomiędzy 2,7 proc. a 4,6 proc.


Powiązany Artykuł

adam glapiński 1200.jpg
Prezes NBP: przyspieszenie inflacji w lutym spowodowane czynnikami zewnętrznymi

Jaki będzie kolejny rok? 


Bardzo podobna jest prognoza na 2023 r., zarówno jeśli chodzi o scenariusz centralny (3,7 proc.), jak i zakres typowych scenariuszy (2,8 proc. - 4,7 proc.). Relatywnie najsilniejszego tempa wzrostu PKB, oscylującego między 3,3 proc. a 5,2 proc. eksperci spodziewają się w 2022 r., przy scenariuszu centralnym równym 4,2 proc. - podano w komentarzu NBP.

Jak poinformował bank centralny, wiosenna runda Ankiety Makroekonomicznej NBP była przeprowadzona w dniach od 18 marca do 2 kwietnia, przy czym zdecydowana większość prognoz została przekazana w ostatnich dwóch dniach badania. Uczestniczyło w nim 20 ekspertów, reprezentujących instytucje finansowe i analityczno-badawcze oraz organizację przedsiębiorców.


Powiązany Artykuł

wzrost PKB 1200.jpg
Nowy raport NBP o gospodarce: wrócimy na ścieżkę wzrostu w II kwartale tego roku

Kiedy PKB Polski będzie na poziomie sprzed pandemii?

-Powrót Polski do poziomu PKB sprzed pandemii będzie możliwy już na początku 2022 roku - poinformowała w wywiadzie dla "Obserwatora Finansowego" główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Beata Javorcik.

- Mimo kolejnej fali pandemii i długotrwałego zamknięcia wielu największych gospodarek UE powrót Polski do poziomu PKB sprzed pandemii będzie możliwy już na początku 2022 roku - powiedziała Javorcik.

Tym samym główna ekonomistka EBOR podtrzymała prognozy wzrostu dla Polski z jesieni 2020 roku.

Javorcik powiedziała też, że szybka i zdecydowana polityka luzowania pieniężnego prowadzona przez Narodowy Bank Polski, jak również program skupu aktywów, pomogły zmniejszyć negatywne skutki pandemii na polską gospodarkę.

-Świadczy to o tym, że polski bank centralny dobrze wykorzystał doświadczenia innych banków centralnych z okresu globalnego kryzysu finansowego - stwierdziła Javorcik.


PR24/PAP/sw


Polecane

Wróć do strony głównej