X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Potrzebujemy czystej energii. Przyszłość jest w atomie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 15:30
W roku 2018 na całym świecie wyprodukowano 11238 TWh energii elektrycznej, głównie z paliw kopalnych - węgla, gazu i oleju (64 proc). Za nimi uplasowały się źródła niskoemisyjne: hydroenergetyka (16 proc.), energia jądrowa (10 proc.), wiatr (5 proc.) i słońce (2 proc.). Oznacza to, że już teraz energetyka jądrowa jest w skali świata drugim co do wielkości źródłem niskoemisyjnym. Przyszłość widzą w niej również autorzy raportu opublikowanego w ramach Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Marius GODOI

Autorzy raportu stwierdzają, że "jednym z największych wyzwań stojących przed ludzkością jest zahamowanie zgubnych zmian klimatu poprzez ograniczenie antropogenicznej, czyli powodowanej przez człowieka, emisji gazów cieplarnianych". Zgodnie z postanowieniami podpisanego w 2015 roku Porozumienia Paryskiego Unia Europejska i 174 kraje, w tym Polska, zobowiązały się do ograniczenia wzrostu średniej temperatury globalnej do maksymalnie 2°C wobec okresu przedprzemysłowego i podjęcia wysiłków, by nie przekroczyć 1,5°C.


Średnia emisyjność źródeł energii elektrycznej wg IPCC. Źródło: Raport TOGETAIR Średnia emisyjność źródeł energii elektrycznej wg IPCC. Źródło: Raport TOGETAIR

Pilna redukcja emisji gazów cieplarnianych

Ograniczenie wzrostu średniej temperatury wymaga, aby powodowane przez ludzkość globalne emisje gazów cieplarnianych netto muszą spaść do zera w roku 2050. Za 65 proc. tych emisji odpowiada produkcja elektryczności i ciepła. Oznacza to konieczność odejścia od ich produkcji z paliw kopalnych i zastąpienie jej produkcją ze źródeł niskoemisyjnych. Do tych ostatnich można zaliczyć energetykę jądrową i odnawialne źródła energii (OZE), inne niż biomasa - przede wszystkim słońce, wiatr i hydroenergetykę. Te ostatnie są coraz częściej kluczowym elementem strategii rozwoju międzynarodowych koncernów. Do wykorzystania alternatywnych źródeł energii przygotowuje się między innymi PKN Orlen.


Przyszłość w atomie

''Odejście od paliw kopalnych jest koniecznością. Jednocześnie cywilizacyjnym wyzwaniem jest takie przeprowadzenie transformacji energetycznej, by zapewnić mieszkańcom stabilne i pewne dostawy energii elektrycznej po rozsądnych cenach'' - argumentują autorzy raportu.

Czytaj także:
shutt rozmach 1200.jpg
Krajowy Plan Odbudowy. Polska musi dobrze wykorzystać nadchodzące lata

Energetyka jądrowa i odnawialne źródła energii to jedyne realnie istniejące technologie, w oparciu o które można przeprowadzić dekarbonizację. Nie są wobec siebie konkurencyjne i dobrze uzupełniają się w systemie elektroenergetycznym, zastępując węgiel. Wobec braku technologii magazynowania energii elektrycznej rezygnacja z atomu oznaczałaby w istocie spowolnienie transformacji energetycznej - konieczne będzie spalanie gazu ziemnego.

Reaktory jądrowe na świecie. Źródło: Raport TOGETAIR Reaktory jądrowe na świecie. Źródło: Raport TOGETAIR


Elektrownie jądrowe pracują niezależnie od pogody, produkują energię elektryczną zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie wymagają również drastycznych przekształceń systemu elektroenergetycznego i mogą złagodzić społeczno-gospodarcze skutki transformacji energetycznej, zapewniając miejsca pracy pracownikom likwidowanych elektrowni węglowych.


Transformacja energetyczna

Transformacja energetyczna wymaga starannie zaplanowanej i realizowanej polityki. Taką jest Polityka Energetyczna Polski do roku 2040 i wspierający ją Program Polskiej Energetyki Jądrowej. Ich efektem będzie niemal całkowita eliminacja węgla w energetyce i jednoczesna minimalizacja zużycia gazu ziemnego do roku 2040, ta druga - niemożliwa do realizacji bez atomu, obie skutkujące znaczącą redukcją emisji gazów cieplarnianych.


Rzeczywista osiągana moc systemu elektroenergetycznego i odpowiadające jej emisyjności CO2 w wybranych krajach europejskich w roku 2019. Źródło: Raport TOGETAIR Rzeczywista osiągana moc systemu elektroenergetycznego i odpowiadające jej emisyjności CO2 w wybranych krajach europejskich w roku 2019. Źródło: Raport TOGETAIR


"W polskim wymiarze transformacja energetyczna wymaga ponadpartyjnej zgody. W wymiarze ponadnarodowym - współpracy. Ważne, by przeprowadzić ją sprawnie, nie przerzucając nadmiernych kosztów na obywateli. Ważne też, by celem pozostała minimalizacja emisji gazów cieplarnianych, a nie maksymalizacja udziału określonej technologii w miksie energetycznym, skutkująca wpadnięciem w pułapkę gazu ziemnego jako paliwa przejściowego. Jej niezbędnym elementem jest energetyka jądrowa" - czytamy w raporcie.


PolskieRadio24.pl/ TOGETAIR/ mib

Czytaj także

Kryptowaluty coraz bardziej popularne. Zobacz, jakie mają zalety, a jakie niosą zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 13:12
Kryptowaluty kuszą coraz bardziej – najpopularniejsza i najbardziej znana cyfrowa waluta,  bitcoin kosztuje obecnie już ponad 50 tys. dolarów, gdy pod koniec grudniu  ubiegłego roku jego kurs oscylował wokół 27-28 tys. dolarów. Tyle że eksperci ostrzegają – to nie jest maszynka tylko do zarabiania - można na niej stracić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubezpieczenie pożyczki. Jak działa, ile kosztuje i czy się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 15:00
Kredyt hipoteczny lub na samochód ubezpieczany jest w pakiecie, zazwyczaj obowiązkowo. Pożyczka gotówkowa takiego warunku nie ma, choć banki proponują to jako opcję. Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego się opłaca? Na co zwrócić uwagę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boom na nieruchomości w USA. Domy sprzedają się na pniu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 08:00
Pandemia COVID-19 pogrążyła Stany Zjednoczone w recesji. Rynek mieszkaniowy zaś zaczął w środku kryzysu przeżywać boom. Między wrześniem 2019 r. a wrześniem 2020 r. właściciele domów w USA powiększyli swój majątek o 1 bilion dolarów. Eksplodujący popyt w połączeniu z historycznie niską podażą doprowadził kupujących do desperackiego licytowania cen dostępnych nieruchomości. Zdrożały wszystkie ich rodzaje: od tanich domów po luksusowe rezydencje.
rozwiń zwiń