X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: doskonałe wyniki handlu zagranicznego pozytywnie wpływają na obraz całej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 12:33
Handel zagraniczny to kwitnąca część naszej gospodarki, która w istoty sposób wpływa na wiarygodność Polski na rynkach finansowych. Należy spodziewać się, że gdy tylko zaczniemy wychodzić z pandemii będzie to zachętą dla zagranicznych inwestorów - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomiści: Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP i Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mariusz Bugno
Posłuchaj
20:54 PR24_AAC 2021_04_19-09-08-29.mp3 Eksperci: doskonałe wyniki handlu zagranicznego pozytywnie wpływają na obraz całej gospodarki (Polskie Radio 24)

Według danych GUS obroty w handlu zagranicznym za styczeń i luty wyniosły 185,6 mld zł w eksporcie i 176,8 mld zł w imporcie. To oznacza dodatnie saldo na poziomie 8,8 mld zł. Rok wcześniej było to 4,3 mld zł.

- Jest to kontynuacja pozytywnego i ważnego dla polskiej gospodarki trendu. W l. 2015-2016 zaczęliśmy osiągać trwałą nadwyżkę w handlu zagranicznym towarami i usługami. Wcześniej przez 20 lat mieliśmy stale deficyt handlowy, co przekładało się na wzrost zadłużenia zagranicznego. Teraz dług zagraniczny Polski spada – wyjaśniał Piotr Bujak.

Dodał, że w efekcie mamy zapowiedź, iż ta dobra sytuacja w handlu zagranicznym, także sytuacja fiskalna i oczekiwany wzrost gospodarki po pandemii "mogą zaowocować projekcją na poprawę oceny wiarygodności kredytowej Polski".

- A poprawa ratingu jest przecież niezwykle istotna dla inwestorów – stwierdził Piotr Bujak.

giełda gpw 1200.jpg
"Handelsblatt": warszawska giełda to historia sukcesu. "Kraj przyciąga wielu inwestorów zagranicznych"

Andrzej Sadowski przypomniał, że wcześniejszy deficyt Polski w handlu międzynarodowym był przede wszystkim spowodowany importem inwestycyjnym.
- Polscy przedsiębiorcy przez lata modernizowali swoje firmy i dzięki temu uzyskali taką bezkonkurencyjną pozycję, jeśli chodzi o dostawy towarów i usług na rynek europejski. Dzięki temu Polska stała się zapleczem produkcyjnym i usługowym dla całej UE – podkreślał Andrzej Sadowski.

Podzielone opinie na temat inflacji

Goście "Rządów Pieniądza" rozmawiali również o inflacji i perspektywach w tym zakresie. GUS podał, że w marcu br. w porównaniu do marca 2020 r. była ona wyższa o 3,2 proc.

- Mamy oficjalną inflację podawaną przez GUS i tę odczuwaną przez obywateli, która jest znacznie wyższa, chociażby patrząc przez pryzmat cotygodniowych zakupów. Mamy więc dwie grupy społeczne. Tych, którzy nie są w stanie obronić się przed inflacją i trzymają drobne oszczędności w bankach, gdzie za utrzymywanie swojego pieniądza za chwilę przyjdzie im dopłacać. I tych, którzy korzystają z taniego pieniądza, inwestując środki w akcje i obligacje - analizował Andrzej Sadowski.

Podkreślił, że "inflacja nigdy nie miała dobrego wpływu na gospodarkę, a zwłaszcza na oszczędności obywateli, stąd utrzymywanie zerowych stóp procentowych będzie miało konsekwencje w postaci odwrotu obywateli od trzymania oszczędności we własnej walucie".

Z tą opinią całkowicie nie zgodził się Piotr Bujak, podkreślając, że inflacja na poziomie 2,5-3,5 proc. jest korzystna dla gospodarki, a obywatele mogą inwestować w akcje, obligacje czy fundusze inwestycyjne.

- Mamy dziś zupełnie inną gospodarkę niż na początku lat 90., bardzo konkurencyjną, wiarygodną na rynkach finansowych. W takiej sytuacji kupowanie obcych walut (…) nie wydaje się dobrym pomysłem, szczególnie jeśli wierzymy, że polska gospodarka po pandemii będzie nadal notować lepszy wynik niż zdecydowana większość państw UE – mówił Piotr Bujak.

Według gościa "Rządów Pieniądza" mało prawdopodobny jest też scenariusz ujemnych stop procentowych.

- W strefie euro mamy ujemne stopy od wielu lat, ale dla depozytów na normalne kwoty, nie w milionach, nigdzie one nie obowiązują – zaznaczył Piotr
Bujak.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Czytaj także

Podczas pandemii rośnie e-handel. Jego wartość wzrosła w Polsce do 100 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 19:56
W I kwartale 2021 przybyło 2 tys. nowych sklepów internetowych, czyli o 70 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - wskazuje firma ExpertSender. Dodaje, że do końca roku liczba sklepów online może sięgnąć 55 tys., a wartość e-handlu wzrosła z 70 do ponad 100 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w europejskiej czołówce producentów rowerów. Jest nowy raport PIE

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 09:33
W styczniu i lutym w Polsce wyprodukowano 154 tys. rowerów, a w 2020 r. w tym samym okresie 155 tys. Mniejsza produkcja związana jest z utrudnionym dostępem do komponentów sprowadzanych z Chin - podał Polski Instytut Ekonomiczny. Polska jest 4. producentem rowerów w UE - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubiegły rok był szczególnie udany dla polskiego handlu zagranicznego. Saldo wymiany towarowej wzrosło 10-krotnie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 16:16
W 2020 r nastąpił 10-krotny wzrost salda wymiany towarowej w handlu zagranicznym Polski - poinformowł podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, wiceminister rozwoju pracy i technologii, Robert Tomanek.
rozwiń zwiń