X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

TOGETAIR: transformacja energetyki jest nieunikniona. Rozpoczął się drugi dzień szczytu klimatycznego

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 13:21
Debata o sprawiedliwej transformacji rozpoczęła drugi dzień szczytu klimatycznego TOGETAIR. Eksperci i przedstawiciele spółek dyskutowali o tym, jak powinien przebiegać proces odchodzenia Polski od węgla w kierunku ekologicznych źródeł energii, tak by uzależnione od paliw kopalnych regiony na tym nie ucierpiały, a mieszkańcy odnaleźli pracę w nowych sektorach gospodarki.
Uczestnicy debaty poświęconej przyszłości polskiej energetyki i górnictwa
Uczestnicy debaty poświęconej przyszłości polskiej energetyki i górnictwaFoto: TOGETAIR/Twitter

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski powiedział, że transformacja energetyczna jest nieuchronna, bo oczekują tego klienci, którzy chcą żyć w czystym otoczeniu. Ponadto – jak zaznaczył – dużą rolę odgrywa ekonomia. Przypomniał, że koszty wyprodukowania energii są uzależnione od cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, a te ostatnio biją rekordy na rynku.

togetair-1200.jpg
Kilkanaście debat z udziałem polityków i ekspertów. Trwa szczyt klimatyczny TOGETAIR 2021

– Wczoraj CO2 osiągnęło kolejny rekord, ponad 45 euro za tonę, więc siłą rzeczy transformacja jest nieuchronna – ocenił prezes PGE.


Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak dodał, że bez transformacji nasze rachunki za energię będą nawet o 20 proc. wyższe. Jednocześnie zaznaczył, że procesowi odchodzenia od węgla nie powinna towarzyszyć terapia szokowa.

– To znaczy, żeby te kilkaset tysięcy osób, zależnych od sektora górniczego i ciepłowniczego na Śląsku i w innych regionach Polski, po prostu nie straciły pracy bezpośrednio i jeżeli już, to miały relatywnie szybką szansę na przekwalifikowanie – podkreślił.


Piotr Arak zaznaczył, że szanse na znalezienie nowych miejsc pracy w nowych sektorach są dosyć duże. Przypomniał, że już w tym momencie w Polsce brakuje kilka tysięcy monterów ładowarek elektrycznych. Zaznaczył, że będzie coraz więcej nowych miejsc pracy związanych z odnawialnymi źródłami energii czy elektrycznymi samochodami.

Uczestnicy debaty podkreślali, że transformacja energetyczna to nie tylko wyzwanie i ryzyko, ale również szansa na rozwój nowych sektorów gospodarki.

PolskieRadio24.pl, IAR, DoS

Czytaj także

"Śląsk może się stać centrum ekologicznych technologii". Dr Piekarz o transformacji regionu

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 10:11
- My z jednej strony musimy od węgla odchodzić (...), natomiast głównym problemem będzie stworzenie takiej infrastruktury i tylu miejsc pracy, żeby Śląsk był w stanie dalej być przemysłowym centrum Polski i tworzyć miejsca pracy, wchłaniać ludzi, dla których w otoczeniu górnictwa tej pracy nie będzie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz z Instytutu Staszica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woda dobrem deficytowym? Każdy może ograniczyć marnotrawstwo

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 06:25
Na mieszkańca Polski przypada trzy razy mniej wody, niż wynosi średnia europejska. Jednocześnie codziennie marnujemy ten cenny zasób. Trwonimy go w przemyśle, rolnictwie i gospodarstwach domowych. W nadchodzących latach – na skutek nasilających się zmian klimatu i wzrostu temperatury – czekają nas też częstsze i silniejsze susze. Czy ten proces można wyhamować lub chociaż złagodzić jego konsekwencje? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w raporcie opublikowanym w ramach Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TOGETAIR: 3 mld euro na program antysmogowy. Eksperci dyskutują o programie "Czyste powietrze"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 19:36
Pierwszy dzień szczytu klimatycznego TOGETAIR zdominowała problematyka rozwoju elektromobilności, walki ze smogiem oraz racjonalnego gospodarowania wodą. Jednocześnie, na stronie internetowej togetair.eu opublikowano pierwszy Multimedialny Raport Klimatyczny. To ponad 120 artykułów napisanych przez ekspertów, materiały wideo i infografiki.
rozwiń zwiń