Via Carpatia. Droga do przyszłości regionu

2021-04-22, 20:00

Via Carpatia. Droga do przyszłości regionu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Tatyana Mi

Via Carpatia w Polsce będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Droga połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Szlak przebiega obecnie przez 9 państw i liczy ok. 7700 km.

W każdym państwie stan realizacji projektu Via Carpatia jest różny, m.in. ze względu na położenie i ukształtowanie geograficzne czy dostępność funduszy unijnych.


Każda droga ma początek

Idea utworzenia szlaku została zapoczątkowana w 2006 r. w Łańcucie przez ministrów Litwy, Polski, Słowacji i Węgier pod patronatem ówczesnego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Po dziesięciu latach, 3 marca 2016 r., w Warszawie, z inicjatywy ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, odbyła się międzynarodowa konferencja w sprawie rozszerzenia projektu Via Carpatia. Podpisano wtedy Deklarację Łańcut II, a do projektu przystąpiły dwa kraje: Turcja i Ukraina.

Na początku czerwca 2018 r. Komisja Europejska opublikowała projekt nowego rozporządzenia CEF, w którym w Załączniku I, określającym między innymi przebieg wybranych odcinków na sieci uzupełniającej TEN-T, wpisany został korytarz Via Carpatia.

To się musi opłacać

Korzyści wynikające z realizacji szlaku Via Carpatia to m.in. włączenie regionów słabiej rozwiniętych w główny strumień wymiany międzynarodowej i wykorzystanie ich potencjałów rozwojowych. Via Carpatia stworzy także możliwość otwarcia na inne kraje w ramach UE oraz spoza UE, takie jak Turcja, Ukraina, Białoruś czy kraje Bałkanów Zachodnich.

Powiązany Artykuł

transport drogi 1200.jpg
Powstaną obwodnice Jasła, Pilzna oraz Brzostka i Kołaczyc na Podkarpaciu

Realizacja projektów transportowych tworzących szlak Via Carpatia pozwoli na zbudowanie szkieletu komunikacyjnego, dzięki któremu państwa uczestniczące w projekcie będą mogły stabilnie się rozwijać. Via Carpatia, jako szlak biegnący pomiędzy Europą Północną a Bałkanami, Grecją i Turcją, wpisuje się w proces postępującej spójności ekonomicznej i terytorialnej Unii Europejskiej oraz przyczynia się do rozwoju społecznego i gospodarczego całej Europy Środkowo-Wschodniej.


Priorytet inwestycyjny

Trasa Via Carpatia znalazła się we wspomnianym programie CEF (Connecting Europe Facility - Łącząc Europę). Oznacza to, że udało się zapisać w dokumentach europejskich cały nowy korytarz transportowy w naszym rejonie UE, który będzie traktowany nie tylko jako priorytet w Polsce, ale także i pozostałych krajach Unii.
Ostateczny termin powstania całego polskiego odcinka Via Carpatia to 2025 rok. Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), wskazuje budowę szlaku jako priorytet inwestycyjny.

Mapa planowanej drogi Via Carpatia. Źródło: gov.pl Mapa planowanej drogi Via Carpatia. Źródło: gov.pl

PolskieRadio24.pl/ gov.pl/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej