"Ma jej stworzyć warunki do rozwoju". Marlena Maląg o znaczeniu Polskiego Ładu dla rodziny
- Wprowadzenie dodatkowego instrumentu finansowego dla rodziców, tworzenie kolejnych żłobków, większa elastyczność pracy dla rodziców - takie między innymi prorodzinne rozwiązania przewiduje Polski Ład - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
2021-05-17, 14:30
Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej wzięła udział w konferencji "Rozwiązania prorodzinne w czasach powszechnej cyfryzacji". Minister zaznaczyła, że rodzina jest silnym fundamentem państwa i Polski Ład ma stworzyć warunki do dalszego jej rozwoju.
Posłuchaj
Nowe rodzaje wsparcia dla rodzin
Minister zaznaczyła, że przewidzianym nowym rozwiązaniem będzie wprowadzenie rodzicielskiego kapitału opiekuńczego wypłacanego rodzicom na dziecko pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. Ten kapitał wyniesie 12 tysięcy złotych. Rodzice będą mogli zdecydować, czy chcą otrzymywać przez rok po tysiąc złotych miesięcznie, czy przez dwa lata po 500 złotych miesięcznie.
- W sprawnym przeprowadzeniu tego procesu pomoże nam oczywiście cyfryzacja - zaznaczyła minister Maląg. Dodała, że rodzice mogą drogą cyfrową składać wnioski o środki z programów rodzinnych, takich jak na przykład "Rodzina 500 plus" czy "Dobry Start". Dodała, że już wkrótce składanie wniosków będzie odbywało się tylko drogą elektroniczną.
Powiązany Artykuł
"Obejmie wszystkich podatników". Wiceminister finansów o wyższej kwocie wolnej od podatku
Coraz więcej miejsc opieki
Szefowa resortu rodziny podkreśliła też, że w Polsce przybywa miejsc opieki żłobkowej i ważne jest, by Polacy mogli łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym.
REKLAMA
Posłuchaj
Polski Ład przewiduje zwiększenie finansowania programu Maluch Plus i w 2022 roku będzie ono wynosiło 1,5 miliarda złotych rocznie. Rząd zaplanował, aby w tej kwocie było również wyższe dofinansowanie do miejsca w żłobku, po to, by rodzice ponosili jak najmniejsze koszty opieki żłobkowej - zaznaczyła minister Marlena Maląg.
PolskieRadio24.pl, IAR, md
REKLAMA