X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kościński: gospodarce potrzebne są pozytywne impulsy. Będą nimi inwestycje i konsumpcja

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 12:20
Nasz priorytet to stabilne finanse, szybki rozwój polskiej gospodarki i sukcesywny wzrost PKB - powiedział w poniedziałek podczas rozpoczęcia Europejskiego Kongresu Finansowego Online 2021 minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
Minister finansów Tadeusz Kościński
Minister finansów Tadeusz KościńskiFoto: Maciej Kuświk / ministerstwo finansów

Kościński przyznał, że rok 2020, wszystkich zaskoczył, gospodarka rosła a perspektywy były bardzo dobre, ale plany resortu finansów zderzyły się z globalną recesją. Ostatnie miesiące zeszłego roku wypełniała walka o miejsca pracy, przetrwanie firm i gospodarki w jak najlepszym stanie. Ostatecznie realny PKB Polski zmniejszył się o 2,7 proc.

-Pierwsze miesiące tego roku nie były łatwiejsze, kolejna fala zachorowań i dramatyczna sytuacja niektórych branż po raz kolejny wymagały naszej reakcji. Zostały więc uruchomione narzędzia pozwalające firmom przetrwać ten czas gospodarczych zawirowań - powiedział minister finansów Kościński.


gospodarka pkb wykresy 1200 glow-1Glow ImagesEast News.jpg
"Można być dość optymistycznym". Minister finansów o rozwoju polskiej gospodarki

Program szczepień stabilizuje gospodarkę

W opinii ministra finansów dzięki szczepieniom i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, sytuacja powoli się stabilizuje. -Z ostrożnym optymizmem możemy patrzeć w przyszłość. Ten optymizm widać w reakcjach rynków, które znajdują odbicie w ocenach agencji ratingowych i prognozach instytucji międzynarodowych. Widać go też w danych makroekonomicznych płynących do nas z gospodarki - powiedział Tadeusz Kościński.

Minister finansów przypomniał, że zgodnie z danymi Eurostatu, poziom bezrobocia w Polsce jest najniższy w UE i wynosi 3,1 proc., niezmiennie od początku 2021 r., a prognozy wiosenne KE wskazują, że taki stan utrzyma się do końca roku. Jednocześnie prognozę wzrostu PKB na 2021 r. Komisja podwyższyła z 3,1 proc. do 4 proc., a w 2022 r. do 5,4 proc.

Budżet na 2022 rok tworzony według ostrożnych ocen

-Nasze szacunki, które przedstawiliśmy w Aktualizacji Programu Konwergencji i założeniach budżetowych na 2022 r. są nieco bardziej konserwatywne. Zakładamy, że w 2021 r. tempo wzrostu realnego PKB osiągnie 3,8 proc., w kolejnych latach wzrost jeszcze przyspieszy, a w 2024. r. obniży się do 3,5 proc." - poinformował minister Kościński. Dodał, że w założeniach budżetowych przyjęto wzrost PKB w 2022 r. w wysokości 4,3 proc. i stopę bezrobocia na koniec roku na poziomie 5,8 proc. a inflację na poziomie 2,8 proc.

-Naszym priorytetem są stabilne finanse, szybki rozwój polskiej gospodarki i sukcesywny wzrost PKB. Sygnały tego rozwoju widzimy obserwując dane budżetowe - powiedział minister wskazując na wzrastającą rok do roku wysokość dochodów budżetu, w tym podatkowych.

Jego zdaniem świadczy to o ożywieniu, ale wymaga kolejnych działań, aby ten trend utrzymywać. W najbliższym czasie ważne będzie dalsze wzmocnienie inwestycji przy jednoczesnym utrzymaniu dobrego stanu finansów publicznych. - To właśnie inwestycje publiczne są jednym z kół zamachowych gospodarki - podkreślił Tadeusz Kościński.


1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Dług publiczny. Znamy najnowsze wyliczenia resortu finansów

Konsumpcja pobudzi gospodarkę

-Równie istotna jest konsumpcja, stąd duża rola programów społecznych. Zależy nam, by jak najwięcej pieniędzy zostało w kieszeniach podatników. Taki cel przyświecił nam także podczas tworzenia Polskiego Ładu. Daje on podwaliny pod silny i zrównoważony wzrost gospodarczy - poinformował minister finansów.

Według Tadeusza Kościńskiego reforma klina podatkowego wzmocni finansowo osoby o najniższych dochodach i klasę średnią, co przełoży się na konsumpcję. Natomiast pakiet zachęt i rozwiązań dla inwestorów powinien przyczynić się do zwiększenia aktywności inwestycyjnej. Minister podkreślił, że koszty Polskiego Ładu to pieniądze dobrze zainwestowane, a oszczędności zauważy 18 mln podatników.

-Co ważniejsze, Polski Ład to także potężny impuls popytowy i większa opłacalność pracy w Polsce. Nasz program to także cały pakiet ulg dla przedsiębiorców, którzy inwestują w innowacyjne rozwiązania, nowe produkty, chcą się rozwijać i podbijać nowe rynki. Polscy przedsiębiorcy i polska gospodarka zyskają przewagi konkurencyjne - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.


PR24/PAP/sw


Czytaj także

Czy mamy szansę na wzrost PKB w tym roku? Optymistyczna prognoza prezesa PFR

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 14:22
- Rok 2021 będzie rokiem odbudowy. Mamy szansę na wzrost powyżej 4 proc. - mówił prezes PFR Paweł Borys na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Minister finansów Tadeusz Kościński także wskazał, że jest zaufanie do polskiej gospodarki i możemy pozytywnie patrzeć w przyszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agencja Fitch utrzymuje rating Polski. Kościński: prowadzimy odpowiedzialną politykę gospodarczą

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 23:21
Agencja Fitch utrzymała w piątek rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Fitch wskazuje na mocne fundamenty makroekonomiczne i dobrze zdywersyfikowaną gospodarkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy najnowszy rating Polski agencji Moody's

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 09:00
Agencja ratingowa Moody’s utrzymała długoterminowy rating na poziomie A2 dla Polski. Jednocześnie utrzymano rating krótkoterminowy na poziomie P1. Zdaniem analityków agencji prognozy dla naszego kraju są stabilne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów: mamy propozycję, by zneutralizować utratę możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 08:26
- Potwierdzam kwotę roczną 133 600 zł - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów, odnosząc się do wysokości ulgi, która ma niwelować wpływ zapowiadanych zmian podatkowych.
rozwiń zwiń