X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rząd podwyższył minimalne wynagrodzenie i stawkę godzinową w 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 15:00
Rada Ministrów przyjęła propozycję dot. minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. w kwocie 3 tys. zł brutto. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wyniesie 19,60 zł - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.  
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Andrzej Rostek / shutterstock.com

Jak wyjaśniono, propozycje te minister rozwoju, pracy i technologii z upoważnienia Rady Ministrów przekaże do negocjacji Radzie Dialogu Społecznego.

Proponowane kwoty będą przedmiotem negocjacji z partnerami społecznymi. "Negocjacje powinny zakończyć się w ciągu 30 dni od dnia otrzymania propozycji" - wskazano.

Minimalne wynagrodzenie wzrasta o 200 zł do 3 tys. zł

Jak przekazał resort rozwoju, pracy i technologii w komunikacie, zgodnie z propozycją rządu projektowana kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrosłaby o 200 zł w stosunku do kwoty obowiązującej w tym roku (2 800 zł), tj. o 7,1 proc.


Niedzielski PAP-1200.jpg
Minimalne wynagrodzenie dla osób wchodzących do zawodu pielęgniarki. Resort zdrowia przygotował ustawę

Stawka godzinowa wyniesie w 2022 r. 19,60 zł/godzinę

"Minimalna stawka godzinowa dla pracujących na określonych umowach cywilnoprawnych wzrastałaby w stosunku do kwoty obowiązującej w bieżącym roku (18,30 zł) o 1,30 zł" - czytamy.

Przedstawiciele pracowników, pracodawców i rządu na rozmowy i wypracowanie wspólnego stanowiska mają 30 dni. Ustalona w tym gronie wysokość minimalnego wynagrodzenia jest następnie do 15 września ogłaszana w Monitorze Polskim jako obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów. Jeżeli RDS nie uzgodni minimalnego wynagrodzenia w terminie, rząd ustala je w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, a to do 15 września jest ogłaszane w Dzienniku Ustaw.


1200_finanse_shutterstock.jpg
Eksperci: przed nami spadek bezrobocia i spodziewane podwyżki wynagrodzeńW ubiegłym roku wysokość płacy minimalnej ustalił rząd

W ubiegłym roku ze względu na epidemię koronawirusa, terminy dotyczące prac nad ustaleniem wysokości płacy minimalnej zostały zmodyfikowane. Tzw. ustawą covidową rząd wydłużył czas na przedstawienie swojej propozycji płacy minimalnej do 31 lipca. Z kolei Rada Dialogu Społecznego miała na negocjacje 10 dni. Ostatecznie wysokość minimalnego wynagrodzenia określił rząd. Ostatni raz minimalną płacę udało się uzgodnić z RDS w 2010 r.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę określana jest corocznie. Do 15 czerwca Rada Ministrów przedstawia RDS swoją propozycję wysokości płacy minimalnej w roku następnym.

PAP, jk

 PAP, jk

Czytaj także

Od 1 stycznia płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto, rośnie też stawka godzinowa

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 10:23
Od 1 stycznia 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2800 zł brutto, o 200 zł więcej niż w minionym roku. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wzrasta z 17 do 18,30 zł brutto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost wynagrodzeń w sektorze brutto. Ekonomista: wracamy do lepszych wyników

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 14:58
- Daleko nam do optymalnych wyników, ale mimo wszystko jesteśmy na plusie, jeśli chodzi o wzrost wynagrodzeń. Wracamy do lepszych wyników - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz, która branża oferuje najlepsze zarobki

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 12:12
Pracownicy sektora informacyjno-telekomunikacyjnego (ICT) zarabiają w polskiej gospodarce najwięcej; są też najbliżej branżowej średniej płacy unijnej - podaje w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny. Przeciętne wynagrodzenie w tej części naszej gospodarki jest tylko o 15 proc. niższe niż przeciętnie w UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Abramowicz: płaca minimalna powinna wynosić 50 proc. średniej krajowej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 16:26
- Ustalanie wysokości płacy minimalnej powinno być wyłączone spod politycznych decyzji i opierać się na jasnych kryteriach - ocenił rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Dodał, że płaca minimalna powinna wynosić 50 proc. średniej płacy.
rozwiń zwiń