Umowa na budowę obwodnicy Pułtuska podpisana. To pomoże w rozwoju regionu
To będzie jedna z największych inwestycji ujęta w programie budowy stu obwodnic. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie kontrakt na budowę obwodnicy Pułtuska na Mazowszu. Wykonawcą prac będzie firma Strabag. Wartość kontraktu, to ponad 440 milionów złotych. To jedna z dziewięciu obwodnic, która powstanie na Mazowszu w ramach rządowego programu.
2021-06-17, 14:55
Pułtusk, to jedno najładniejszych i najbardziej malowniczych miast w województwie mazowieckim. To tutaj można podziwiać najdłuższy rynek w Europie. Jedną z atrakcji miasta jest też zamek biskupi, z którego rozciągają się malownicze widoki na przepływającą obok miasta rzekę Narew.
Nic dziwnego, że miasto regularne odwiedzają turyści. Żeby jednak wjechać do Pułtuska, trzeba swoje odstać w korkach, bo przez miasto przebiega droga krajowa numer 61. Ruch tranzytowy z południa na północ Mazowsza, w stronę Ostrołęki powoduje wzmożony ruch, hałas i zanieczyszczenie powietrza.
Dlatego Pułtusk znalazł się na rządowej liście ?
Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa blisko 20 kilometrów trasy. Złoży się na nią prawie 17 kilometrów nowego fragmentu drogi w ciągu drogi krajowej numer 61 omijającego Pułtusk po zachodniej stronie oraz blisko 3 km drogi krajowej numer 57 poprowadzonej nowym śladem i omijającej Kleszewo oraz Przemiarowo.
Wykonawca będzie miał 33 miesiące na realizację całego zadania, czyli na wykonanie projektu i przeprowadzenie prac budowlanych.
REKLAMA
Podstawowym celem budowy obwodnicy Pułtuska jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który w tej chwili odbywa się drogami krajowymi nr 57 i 61. Planowana jest rozbudowa całego przebiegu drogi krajowej 61 biegnącej z Warszawy do rozwidlenia z drogą krajową 57.
Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Pułtusku. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Drogi krajowej nr 57 i 61 stanowią także popularne trasy dojazdu mieszkańców stolicy i Mazowsza na Warmię i Mazury.
Dzięki realizacji inwestycji ruch zostanie wyprowadzony także z sąsiednich miejscowości - Kacice, Kleszewo, Przemiarowo.
Powiązany Artykuł
Powstanie ponad 20 kilometrów trasy ekspresowej S19, która jest częścią Via Carpatii
Zakończenie wszystkich prac jest planowane w 2025 roku.
Pod koniec 2020 roku Generalna dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na projekt i budowę obwodnicy Lipska. Była to pierwsza taka umowa w ramach programu budowy stu obwodnic w całym kraju.
W przygotowaniu jest jeszcze siedem obwodnic: Ciechanowa, Łącka, Ostrołęki, Siedlec, Skaryszewa, Sokołowa Podlaskiego i Zwolenia, dla których trwa proces projektowy związany z przygotowaniem Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowych.
REKLAMA
Wszystkie obwodnice w ramach rządowego programu mają powstać do 2030 roku. W sumie powstanie około 820 kilometrów nowych tras.
Jako pierwsza ma zostać ukończona obwodnica miejscowości Smolajny na Warmii i Mazurach.
REKLAMA
PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw
REKLAMA