W kierunku zrównoważonego i sprawiedliwego wzrostu gospodarczego. Raport Światowego Forum Ekonomicznego

2021-06-21, 08:33

W kierunku zrównoważonego i sprawiedliwego wzrostu gospodarczego. Raport Światowego Forum Ekonomicznego
Zdjęcie ilustracyjne. . Foto: Shutterstock/Drop of Light

W miarę jak świat wychodzi z pandemii COVID-19, wyzwaniem staje się zapewnienie spójnej i sprawiedliwej odbudowy gospodarczej. Światowe Forum Ekonomiczne zgromadziło ekspertów w celu zidentyfikowania najpilniejszych wyzwań gospodarczych i społecznych oraz zbadania szeregu opcji reagowania, aby odbudować świat w znacznie szerszym zakresie i w sposób bardziej sprzyjający włączeniu społecznemu. Przedstawiony raport jest wynikiem dyskusji sześciu rad ekspertów ds. globalnej przyszłości powołanych przez Centrum Nowej Gospodarki i Społeczeństwa Światowego Forum Ekonomicznego.

Eksperci zgromadzeni przez Światowe Forum Ekonomiczne nakreślili sześć ścieżek prowadzących do bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Obszary te koncentrują się na nowym podejściu do polityki fiskalnej i monetarnej; kształtowaniu nowej przyszłości pracy, płac i tworzenia miejsc pracy; rozwijaniu, mierzeniu i włączaniu umiejętności do głównego nurtu nowej gospodarki; równości i sprawiedliwości społecznej; nowych rynkach napędzających długoterminową, sprzyjającą włączeniu społecznemu i zrównoważoną transformację gospodarczą; oraz stawianiu czoła różnym rodzajom ryzyka.

Powiązany Artykuł

wykres 1200.jpg
Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski. W maju zrobiła to Komisja Europejska

Polityka fiskalna i monetarna

Podczas gdy nadzwyczajne interwencje fiskalne i monetarne we wczesnych fazach pandemii zostały uznane za terminowe i hojne w zaawansowanych gospodarkach, decydenci polityczni są teraz zmuszeni do ponownego przemyślenia całego systemu, w tym architektury podatkowej, wydatków fiskalnych w celu zwiększenia równości szans i sposobów wypełnienia luk finansowych w krajach o niskich i średnich dochodach. Gospodarki powinny skupić się na inwestowaniu w poprawę zdolności swoich obywateli poprzez edukację, infrastrukturę fizyczną i cyfrową oraz innowacje.

Miejsca pracy i płace

"Podwójne zakłócenia" związane z pandemią COVID-19 i przyspieszoną automatyzacją zredukowały liczbę miejsc pracy, pogłębiły nierówności i stworzyły pilną potrzebę tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy z godnymi płacami i warunkami pracy, zwłaszcza dla młodzieży i innych słabszych grup społecznych.

Edukacja i umiejętności

Pandemia COVID-19 wywarła dramatyczny wpływ na systemy edukacji i umiejętności, uwypuklając istniejące luki w potrzebach edukacyjnych i stwarzając nowe możliwości ponownej oceny priorytetów w tym programie. Obecnie istnieje pilna potrzeba poprawy dostępu do nabywania umiejętności, które pozwolą rozwijać się w coraz bardziej zdigitalizowanym, wzajemnie połączonym i zautomatyzowanym świecie.

Powiązany Artykuł

pracownicy praca freelancer 1200.jpg
Polski Ład w gospodarce: 10 ważnych zmian dla pracowników, emerytów i przedsiębiorców

Równość i sprawiedliwość społeczna

Autorzy raportu wzywają przedsiębiorstwa i rządy do spojrzenia na odbudowę po pandemii przez pryzmat równości i sprawiedliwości społecznej oraz do wykorzystania bezprecedensowej okazji do zbudowania nowych sprawiedliwych systemów, które szanują godność i równość każdego człowieka. Reformy będą musiały obejmować ustawodawstwo, które zdelegalizuje wszelkie formy dyskryminacji, przedsiębiorstwa będą opowiadać się za pozytywnymi reformami społecznymi, a wszyscy decydenci będą traktować priorytetowo interesy grup marginalizowanych.

Nowe rynki

Aby stworzyć nową, "zieloną i sprawiedliwą" gospodarkę, rządy będą musiały odegrać wiodącą rolę w ukierunkowaniu rynków na głęboką transformację. Celem jest, aby przemysł opracował i wprowadził do głównego nurtu nowe zestawy produktów, usług i modeli biznesowych, które zapewnią rozwiązanie problemów, z jakimi borykają się dziś społeczeństwa. W tym celu podmioty sektora publicznego i prywatnego powinny stworzyć nowe modele partnerstwa, skupiające się na wspólnych prawach własności intelektualnej, zrównoważeniu ryzyka i korzyści oraz priorytetowym traktowaniu zrównoważonego rozwoju i związanych z nim korzyści społecznych.

Ryzyko

Nowe technologie przynoszą nowe możliwości, ale stwarzają również nowe zagrożenia o nieznanym prawdopodobieństwie wystąpienia i wpływie, tzw. zagrożenia graniczne. Poza badaniem sposobów lepszego przygotowania ważne jest również rozważenie, dlaczego decydenci tak często nie są przygotowani na te zagrożenia. Społeczeństwa będą musiały osiągnąć większą odporność, w szczególności w obliczu nowych zagrożeń związanych z eksploracją kosmosu, geoinżynierią, sieciami społecznymi oraz sztuczną inteligencją.

Z całością raportu można zapoznać się tutaj.


PolskieRadio24.pl/ Światowe Forum Ekonomiczne/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej