X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zapotrzebowanie na słodką wodę na świecie rośnie. Jej zasoby już nie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 11:41
Szacuje się, że cztery miliardy ludzi żyje na obszarach, które cierpią z powodu poważnego fizycznego niedoboru wody przez co najmniej jeden miesiąc w roku. Około 1,6 miliarda ludzi boryka się z "ekonomicznym" niedoborem wody, co oznacza, że choć woda może być fizycznie dostępna, brakuje im niezbędnej infrastruktury, aby uzyskać do niej dostęp. Raport ONZ wskazuje wyzwania gospodarcze związane z zapewnieniem dostępu do wody i zarządzaniem jej zasobami.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Kichigin

W 2019 r. zagrożenia związane ze środowiskiem stanowiły trzy z pięciu największych zagrożeń pod względem prawdopodobieństwa i cztery z pięciu największych pod względem skutków. Większość zagrożeń i kosztów związanych z klęskami żywiołowymi jest związana z wodą. Wartość wkładu przyrody w życie ludzi przewyższa inne wartości ekonomiczne.

Według jednego z szacunków hipotetyczna wartość ekonomiczna wkładu przyrody na rzecz ludzi wynosiła 125 bilionów USD rocznie w 2011 r., czyli około dwie trzecie więcej niż ówczesny globalny PKB. Tylko usługi związane z wodą świadczone przez przyrodę są wyceniane na 29 bilionów USD rocznie.

Koszty braku działania, w postaci utraty i degradacji ekosystemów, są wysokie. Jak podaje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju "w latach 1997-2011 świat tracił szacunkowo 4-20 bln USD rocznie w usługach ekosystemowych z powodu zmiany pokrycia terenu i 6-11 bln USD rocznie z powodu degradacji gruntów."

Lokalne inwestycje w skali globalnej

Do 2030 r. inwestycje w infrastrukturę wodną i sanitarną będą musiały wynosić około 0,9-1,5 bln USD rocznie, czyli mniej więcej 20 proc. całkowitego zapotrzebowania na wszystkie rodzaje inwestycji. Około 70 proc. tych całkowitych inwestycji w infrastrukturę będzie miało miejsce na globalnym Południu, z dużym udziałem w szybko rozwijających się obszarach miejskich. W krajach rozwiniętych duże inwestycje będą wymagane w celu renowacji i modernizacji.

Czytaj także:
shutt wypalona ziemia globalne ocieplenie 1200.jpg
Zmiany klimatu to straty dla gospodarki. Utrata do 10 proc. PKB

Inwestycje zarówno w szarą, jak i zieloną infrastrukturę wodną mają potencjał, aby przynieść dobry zwrot ekonomiczny, oprócz często niewymiernych zwrotów społecznych i związanych z dobrobytem człowieka.

Istnieją pewne szacunki dotyczące wartości krajowej infrastruktury wodnej, które można wywnioskować z przewidywanych korzyści. Na przykład w USA obecne potrzeby kapitałowe w zakresie infrastruktury wodnej wynoszą 123 mld USD rocznie, a ich łączny wpływ na gospodarkę to 220 mld USD rocznej działalności gospodarczej i 1,3 mln miejsc pracy oraz dodatkowe korzyści pośrednie w wysokości 140 mld USD.

Tego rodzaju szacunki nie są jednak dostępne dla większości krajów. Pewne wskazówki dotyczące wartości globalnych można wywnioskować z kosztów deficytów lub awarii infrastruktury. W 2015 r. straty ekonomiczne spowodowane zagrożeniami związanymi z wodą oszacowano na około 500 mld USD rocznie. W USA zakłócenia w świadczeniu usług zagrażają dziennej działalności gospodarczej o wartości 43,5 mld USD.

Z niedawnego badania Banku Światowego wynika, że tylko 35 proc. przedsiębiorstw użyteczności publicznej może pokryć koszty eksploatacji i utrzymania z przychodów generowanych przez opłaty, a tylko 14 proc. może pokryć wszystkie koszty ekonomiczne związane ze świadczeniem usług. Jeszcze mniej z tych przedsiębiorstw może pokryć pierwotne koszty kapitałowe, które często są na równi lub wyższe niż koszty eksploatacji i utrzymania (na przykład koszty kapitałowe wynoszą średnio 49 proc. kosztów całkowitych w przedsiębiorstwach wodociągowych w Wielkiej Brytanii).

Magazynowanie wody

W skali globalnej pojemność zbudowanych zbiorników na osobę maleje, ponieważ rozbudowa zbiorników nie jest w stanie dotrzymać kroku wzrostowi populacji, ale także dlatego, że pojemność magazynowa istniejących zbiorników maleje, głównie z powodu sedymentacji. Średnie roczne straty objętości składowania wynoszą około 1 proc. całkowitej pojemności zbudowanych zbiorników, a szacunkowe koszty przywrócenia tych strat wynoszą około 13 mld USD rocznie.

W ocenie wartości zdolności magazynowania dla zwiększenia bezpieczeństwa wodnego w 400 największych dorzeczach na świecie stwierdzono ryzyko niedoboru wody w wielu częściach Afryki, a także w Australii, północnych Chinach, Indiach, Hiszpanii i zachodnich Stanach Zjednoczonych.

Czytaj także:
retencja 120.jpg
Do 100 tysięcy złotych na rozwój nawadniania. ARiMR prowadzi zbiórkę wniosków

Zapotrzebowanie

Zapotrzebowanie na wodę i jej zużycie Globalne zużycie wody słodkiej wzrosło sześciokrotnie w ciągu ostatnich 100 lat i nadal rośnie w tempie około 1 proc. rocznie od lat 80-tych. Znaczną część tego wzrostu można przypisać połączeniu wzrostu populacji, rozwoju gospodarczego i zmieniających się wzorców konsumpcji.

Rolnictwo odpowiada obecnie za 69 proc. globalnego poboru wody, która jest wykorzystywana głównie do nawadniania, ale obejmuje również wodę wykorzystywaną do hodowli zwierząt i akwakultury. W niektórych krajach rozwijających się wskaźnik ten może sięgać nawet 95 proc. Przemysł (w tym energetyka i wytwarzanie energii) odpowiada za 19 proc., podczas gdy gminy są odpowiedzialne za pozostałe 12 proc.

W skali globalnej rolnictwo odpowiada jedynie za około 4 proc. światowego produktu krajowego brutto (PKB), przy średnim udziale na kraj wynoszącym 10,39 proc., z tendencją malejącego udziału w PKB. Dane te sugerują, że wartość dodana wykorzystania wody w rolnictwie jest bardzo niska.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, w oparciu o scenariusz zakładający utrzymanie się obecnych tendencji, że do 2050 r. świat będzie potrzebował o około 60 proc. więcej żywności, a produkcja żywności nawadnianej wzrośnie w tym samym okresie o ponad 50 proc.

Niezbędne ilości wody dla tych zmian nie są dostępne. FAO uznaje, że ilości wody pobieranej przez rolnictwo mogą wzrosnąć jedynie o 10 proc. Grupa ds. Zasobów Wodnych 2030 (2009) stwierdziła, że świat stanie w obliczu 40 proc. globalnego deficytu wody do 2030 r. przy założeniu kontynuacji dotychczasowych działań.


PolskieRadio24.pl/ The United Nations World Water Development Report 2021/ mib

Czytaj także

Lasy w służbie gospodarki. Świat traci ich zbyt dużo

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 22:30
Szacuje się, że od 1990 r. 420 mln hektarów lasów zostało utraconych w wyniku przekształcenia w inne formy użytkowania gruntów, chociaż tempo wylesiania zmniejszyło się w ciągu ostatnich trzech dekad. W latach 2015-2020 tempo wylesiania wyniosło w przybliżeniu 10 mln hektarów rocznie. Od 1990 r. powierzchnia lasów pierwotnych na całym świecie zmniejszyła się o ponad 80 mln hektarów. Lasy są kluczowe dla gospodarki, ale to właśnie nasze wzorce konsumpcyjne sprawiają, że jest ich coraz mniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo klimatyczne w UE ostatecznie przyjęte. Wspólnota ma być neutralna klimatycznie do 2050 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 11:28
Prawo klimatyczne w Unii Europejskiej oficjalnie zatwierdzone. Dziś przyjęły go kraje członkowskie, a w ubiegłym tygodniu zaakceptowali europosłowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program "Moja Woda". Dofinansowano inwestycje na ponad 41 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 11:39
W ramach aktualnej edycji programu "Moja Woda" udzielono dofinansowania dla blisko 9 tys. beneficjentów na kwotę 41,5 mln zł. Weryfikacja wniosków trwa. Łączny budżet programu to 100 mln zł - poinformowała w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne chcą podwyżek opłat za wodę i ścieki

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:23
94 procent gmin i przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych chce podwyżek cen za wodę i ścieki - poinformował prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Na 2548 wniosków taryfowych, w ponad 94 proc. zawnioskowano o zwiększenie opłat.
rozwiń zwiń