X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ministerstwo finansów zapowiada zmiany w estońskim CIT. Zobacz, jakie i kto na nich skorzysta

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 18:34
O ułatwieniach podatkowych dla firm i przedsiębiorców, czyli, kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać na zmianach w tzw. estońskim CIT, które przygotowuje resort finansów, wyjaśnia w radiowej Jedynce wiceminister finansów, Jan Sarnowski.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Satori Studio

Jak wyjaśnia gość Polskiego Radia, obecnie estoński CIT to uproszczony maksymalnie sposób rozliczenia dochodów spółek kapitałowych, czyli spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych.

Przypomina, że tak jak na ogólnych zasadach przedsiębiorca musi rozliczać podatek co miesiąc, kwartał, rok, tak w systemie estońskim podatek płaci się tylko w sytuacji, w które przedsiębiorca wypłaci sobie zysk w firmie.


firma spotkanie biznes 1200.jpg
Polski Ład stawia na ekspansję i rozwój firm. Ministerstwo Finansów proponuje przedsiębiorcom pakiet ulg

Przedsiębiorca sam decyduje o zapłacie podatku

- I to przedsiębiorca sam decyduje, w którym momencie pojawi się u niego podatek i tak naprawdę jaka będzie jego wysokość – wyjaśnia Jan Sarnowski.

Dodaje, że podatek jest liczony właśnie od tej wypłaty, którą przedsiębiorca sam określi.

I uzupełnia, że dla firmy oznacza to więcej pieniędzy w kasie, co z jednej strony zwiększa odporność firmy na sytuacje kryzysowe, a z drugiej strony znacznie ułatwia wykonywania inwestycji, poprzez przeznaczenie środków na zakup np. jakiejś maszyny.

Co się zmieni od przyszłego roku w estońskim PIC-ie

Zmiany mają obowiązywać od początku przyszłego roku, i jak mówi wiceminister, z tego rozwiązania będzie mogło skorzystać bardzo dużo firm – nie tylko małe i mikro, ale też średnie i duże.


firma 1200.jpg
Estoński CIT daje dużą swobodę. Na ryczałt można przejść w dowolnym momencie

Z estońskiego PIT-a skorzysta więcej spółek

- Ponadto, nie będą to tylko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne, ale również spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne oraz, co bardzo ważne, spółdzielnie – mówi gość radiowej Jedynki.

Przedsiębiorca sam zdecyduje o własnych  inwestycjach

 Jak dodaje, zmiana, przewiduje ponadto rezygnację z deklaracji o przyszłych inwestycjach na dwa czy cztery lata, której musiały dokonywać firmy.

- Przedsiębiorca sam, będąc w tym systemie, będzie mógł zdecydować, czy stać go dokonanie inwestycji – dodaje wiceminister.


firma spotkanie biznes 1200.jpg
Polski Ład stawia na ekspansję i rozwój firm. Ministerstwo Finansów proponuje przedsiębiorcom pakiet ulg

Zmniejszą się też stawki podatków

Co ważne, duże zmiany obejmą też stawki estońskiego CIT, które zostaną zmniejszone.

Ta stawka zostanie zmniejszona z 25 do 20 procent, i mówimy tu, jak wyjaśnia wiceminister, o globalnym obciążeniu i CIT-em i PIT-em przy wypłacie zysków ze spółki.

- Praktycznie ta stawka będzie niewiele wyższa, niż ta obecna obowiązująca przy działalności gospodarczej – mówi Sarnowski.

Jak szacuje resort finansów z tego systemu korzysta co najmniej 40 tys. firm i ta liczba może się zwiększyć.

Justyna Golonko, jk

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA cit firmy podatki

Czytaj także

Ważne dla firm: resort finansów upraszcza rozliczenie podatków

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 14:11
Resort finansów wprowadza kolejne uproszczenia rozliczeń firm z fiskusem. Najważniejsze dotyczą rozliczenia ryczałtowego - będą podniesione limity, obniżone stawki, więcej profesji będzie mogło skorzystać z tej formy rozliczenia podatków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd chce wesprzeć rynek kapitałowy i inwestorów. Proponuje m.in. pakiet nowych ulg dla firm

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 10:32
Ulgi podatkowe wspierające wejście polskich firm na giełdę, na inwestowanie przez fundusze VC oraz dla przedsiębiorstw ratujących firmy w słabej kondycji, a także dla inwestorów kupujących akcje - to niektóre rozwiązania wspierające rozwój firm w Polskim Ładzie, o których poinformował szef MF Tadeusz Kościński oraz wiceminister Jan sarnowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile wynoszą najważniejsze koszty Polskiego Ładu? Wiceminister finansów wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 12:11
- Najważniejsze koszty Polskiego Ładu wynoszą ok. 34 mld zł - wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Piotra Patkowskiego dla "Wirtualnej Polski". Nie wykluczył, że pojawią się kolejne programy, które mogą zmienić te szacunki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów: jesteśmy za sprawiedliwymi podatkami w UE i poza nią

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 17:53
- Działania resortu finansów ukierunkowane są na wprowadzenie sprawiedliwych podatków w UE i poza nią, dlatego istotne jest zwalczanie rajów podatkowych - poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
rozwiń zwiń