X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dodatkowe 8 mld zł i gwarancja dochodów dla samorządów. Premier przedstawił nowe rozwiązania Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 13:54
Dodatkowe 8 mld zł w 2021 r. dla jednostek samorządu terytorialnego, gwarantowany poziom dochodów z tytułu PIT i CIT na poziomie co najmniej roku poprzedniego, nowa subwencja rozwojowa - to niektóre z rozwiązań programu Polski Ład dla samorządów, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki.Foto: Kancelaria Premiera/Twitter

W informacjach dotyczących Polskiego Ładu dla samorządów opublikowanych w mediach społecznościowych przez kancelarię premiera wyróżniono rozwiązania przejściowe, docelowe rozwiązania stabilizujące, rozwiązania proinwestycyjne.

inwestycje drogowe free 1200.jpg
Program Inwestycji Strategicznych pozwoli na rozwój miast i gmin. "Dzięki niemu wzrośnie jakość życia Polaków"

W rozwiązaniach przejściowych znalazło się dalsze uelastycznienie budżetów jednostek samorządu terytorialnego przez dostosowanie reguł fiskalnych w związku z potrzebą wspierania ich w czasie pandemii, podniesienie limitu spłaty długu jednostek samorządu terytorialnego, dodatkowe zasilenie jednostek samorządu terytorialnego w środki subwencyjne w wysokości 8 mld zł.

Gwarancje i rozwiązania proinwestycyjne

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd przygotuje w ciągu dwóch tygodni projekt ustawy, w którym przekaże w IV kwartale 8 mld zł na poczet wydatków przyszłorocznych w celu stabilizacji wydatków i dochodów samorządów.

Ponadto wśród docelowych rozwiązań stabilizujących znalazły się:

  • gwarancja dochodów dla samorządów, czyli gwarantowany poziom dochodów jednostek samorządu terytorialnego z tytułu PIT i CIT co najmniej na poziomie roku poprzedniego,
  • wprowadzenie reguły stabilizacyjnej, zgodnie z którą dochody samorządów mają być mniej podatne na wahania cyklu koniunkturalnego,
  • uproszczenie systemu tzw. janosikowego i oparcie go na aktualnych dochodach roku bieżącego z CIT i PIT.

Posłuchaj
00:28 1 Premier Mateusz Morawiecki o stabilizacji dochodów samorządowych (IAR).mp3 Premier Mateusz Morawiecki o stabilizacji dochodów samorządowych (IAR)

Wśród rozwiązań proinwestycyjnych Polskiego Ładu dla samorządów znalazło się:

  • wprowadzenie nowej części subwencji ogólnej - części rozwojowej, która obejmuje stałe wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w obszarze inwestycyjnym,
  • subwencję ustalaną na podstawie zobiektywizowanego algorytmu uwzględniającego poziom wydatków jednostek samorządu terytorialnego oraz liczbę mieszkańców,
  • Rządowy Fundusz Polski Łady: Program Inwestycji Strategicznych obejmujący zwiększenie skali inwestycji publicznych poprzez bezzwrotne dofinansowanie, promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a wysokość wsparcia inwestycji z programu wyniesie od 80 do 95 proc. wartości zadania.

Nadwyżka budżetowa po I półroczu

Według danych KPRM łączny dochód jednostek samorządu terytorialnego w latach 2016-2020 wyniósł prawie 1,3 bln zł, co ma stanowić wzrost o ok. 40 proc. w porównaniu do lat 2011-2015.

Wsparcie inwestycyjne dla samorządów z budżetu państwa - według danych KPRM - w latach 2016-2020 zwiększyło się o ponad 43 proc. w porównaniu do lat 2011-2015.

Ponadto - według danych kancelarii premiera - samorządy zakończył 2020 r. nadwyżką budżetową w kwocie ok. 5,7 mld zł, choć planowano deficyt rzędu ponad 21 mld zł. W informacjach KPRM oceniła, że pandemia nie wpłynęła negatywnie na fundusze samorządów.

Według prognozy KPRM w 2021 r. dochody jednostek samorządu terytorialnego będą wyższe łącznie o ok. 7,3 mld zł od kwot planowanych przez same jednostki samorządu terytorialnego. Według samorządów dochody z tytułu PIT wyniosą 57,3 mld zł, a z tytułu CIT 10,3 mld zł. Natomiast według resortu finansów dochody z tytułu PIT 61,8 mld zł, zaś z tytułu CIT 13,1 mld zł.

Według danych kancelarii premiera po I półroczu samorządy odnotowały nadwyżkę budżetową rzędu 22,4 mld zł, w tym: Warszawa - 1 mld zł, Gdańsk - 200 mln zł, Łódź - 140 mln zł.


Posłuchaj
00:30 3 Premier na Dolnym Śląsku filarze inwestycyjnym Polskiego Ładu dla samorządów (IAR).mp3 Premier Mateusz Morawiecki na Dolnym Śląsku o filarze inwestycyjnym Polskiego Ładu dla samorządów (IAR)

Dochody samorządów mają być wyższe

Według kancelarii premiera po wprowadzeniu Polskiego Ładu oraz rozwiązań stabilizujących i wzmacniających finanse samorządów w 2022 r. samorządy osiągną dochody z tytułu PIT, CIT i subwencji ogólnej na poziomie ok. 146 mld zł. Dochody mają być wyższe o 4,3 proc. od dochodów prognozowanych przez same jednostki samorządu terytorialnego. Według KPRM wzrost dochodów jednostek samorządu terytorialnego ma wynieść 9,6 proc.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m2 bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Na Polskim Ładzie zyskają samorządy. Znamy szczegóły finansowania ich inwestycji z tego programu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 11:20
Wnioski inwestycyjne w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych będzie mogła złożyć każda jednostka samorządu. Po wstępnej, prawie automatycznej ocenie zostanie wydana promesa, która uprawni do ogłoszenia przetargu – powiedziała w poniedziałek Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Termin składania wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych przedłużony. BGK przypomina zasady

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 15:44
Termin składania wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych został przedłużony o dwa tygodnie - poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego. Samorządy mogą występować o dotacje do 15 sierpnia 2021.
rozwiń zwiń